Wydarzenia Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Zaskoczenie w Sejmiku Województwa Małopolskiego. Nie wybrali Łukasza Kmity na marszałka!

Poseł Łukasz Kmita nie otrzymał wymaganego poparcia w wyborach na marszałka województwa małopolskiego. Fot. Z archiwum Łukasza Kmity

Wydawało się, że wybór posła Łukasza Kmity (PiS) na marszałka województwa małopolskiego będzie tylko zwykłą formalnością. Tymczasem podczas dzisiejszej (6 maja) sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego radni odrzucili jego kandydaturę, w tym częścią głosów PiS!

Dzisiejsze obrady w Krakowie trwały około 9 godzin! Najpierw radni na przewodniczącego Sejmiku wybrali ponownie Jana Dudę (PiS) z Krakowa (ojciec prezydenta Polski Andrzeja Dudy). W głosowaniu poparło go 20 radnych, a przeciw było 17.

Potem próbowano wybrać wiceprzewodniczącego. Na Kazimierza Barczyka (KO) z Zagórzan swój głos oddało 13 radnych, a na Jadwigę Wójtowicz (PiS) z Gorlic – 17. To głosowanie trzeba było powtórzyć, bo żaden z kandydatów nie uzyskał potrzebnej większości głosów składu Sejmiku. W drugim podejściu wiceprzewodniczącą została Jadwiga Wójtowicz (20 głosów „za”). Na Kazimierza Barczyka głosowało 18 radnych. W następnym punkcie wybierano kolejnego wiceprzewodniczącego, którym został Wojciech Skruch (PiS) z Tuchowa (21 głosów „za”). Wynik pozostałych kandydatów: Grzegorz Biedroń (PiS) z Limanowej – za – 19 głosów, Stanisław Pasoń (Trzecia Dorga) z Moszczenicy Niżnej – za – 19 głosów i Sylwia Żak-Biesik (KO) z Oświęcimia – za – 16 głosów.

Ale najwięcej emocji, a właściwie długiej i ożywionej dyskusji, wzbudził wybór marszałka. Kandydatem był poseł Łukasz Kmita (PiS) z Olkusza, były wojewoda małopolski. Wydawało się, że mający w Sejmiku większość PiS „przepchnie” swojego kandydata bez problemu. Tymczasem wynik jest nie tyle zaskakujący, co sensacyjny. Za wyborem Łukasza Kmity na marszałka opowiedziało się tylko 13 radnych! Przeciw było aż 22, a 2 kolejnych wstrzymało się od głosu! Tym samym Łukasz Kmita nie został wybrany na marszałka. Jak sam przyznał dla niego nic się nie zmienia i nadal pozostaje posłem.

Taki obrót sprawy spowodował, że nie było możliwe wybranie dwóch wicemarszałków oraz dwóch członków Zarządu Województwa Małopolskiego. To też oznacza, że konieczne jest powtórzenie wyboru marszałka, ale prawdopodobnie już z innym kandydatem z PiS. To również sygnał, że w małopolskim PiS są coraz większe podziały.


Czytaj także: Frontline – środki przeciw kleszczom i pchłom dla psów

Promocja


 

 

google_news