Cieszyn Kultura i rozrywka

Zbytków: Ocalić od zapomnienia. Historia 88 domów

Fot. z arch. Sołectwa Zbytków

Ciekawą propozycją na jesienne wieczory jest e-book wydany przez Stowarzyszenie Miłośników Zbytkowa, „Ocalić od zapomnienia”. To unikatowa książka, która jest próbą odtworzenia dziejów najstarszych domów oraz dworu w Zbytkowie. Autorką jest Grażyna Gądek.

Do żmudnej, półtorarocznej pracy polegającej na szukaniu, gromadzeniu i opracowywaniu danych dotyczących dworu oraz najstarszych domów w Zbytkowie zainspirowała mieszkankę Zbytkowa wydana w styczniu 2019 roku książka Wojciecha Kiełkowskiego „Dzieje Zbytkowa od czasów najdawniejszych do współczesności”. – Planowałam zrobić drzewo genologiczne mojej rodziny. Zaczęłam gromadzić materiały po lekturze książki Wojciecha Kiełkowskiego, którą przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem. To był impuls. Chciałam zająć się historią rodziny, ale znalazłam także informację dotyczące także innych mieszkańców. Pomyślałam, że warto się tym podzielić – uśmiecha się Grażyna Gądek.

W kręgu zainteresowań Zbytkowianki znalazło się także 88 domów, w tym 86 sprzed II wojny światowej i dwa powojenne. – Czytając książkę Wojciecha Kiełkowskiego pojawiały się właśnie domy, które znałam, ale nie potrafiłam ich zlokalizować. Chciałam się dowiedzieć czegoś więcej o nich i ich mieszkańcach. Nie spodziewałam się, że nabierze to takiego rozmachu. To nie miała być książka tylko opracowanie. Chciałam go skończyć w trzy miesiące, ale zaczęłam rozmawiać z mieszkańcami, gromadzić informację, szukać zależności to te wszystkie historie zaczęły wypełniać niemal każdą moją wolną chwilę. To było jak uzależnienie – przyznaje Grażyna Gądek.

Po półtora roku, powstała niezwykła książka skierowana do każdego zainteresowanego przeszłością Zbytkowa. To pozycja, która może zachęcić jej czytelników do poszukiwań genologicznych. Można ją przeczytać poprzez stronę internetową tutaj.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments