Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale Czechowice-Dziedzice Żywiec

Zginęło 62 motocyklistów! Policja apeluje: dajcie się zauważyć!

Fot. Policja

Sezon motocyklowy województwa śląskiego oficjalnie został otwarty dopiero 12 kwietnia tego roku. Mimo to, od początku roku zginęło już 62 użytkowników pojazdów motocyklowych!

Motocyklista jest mniej widocznym użytkownikiem jezdni. Omijając lub wyprzedzając inny pojazd naraża siebie na kolizję z innymi pojazdami, które mogą go nie zauważyć. Sprawne światła i kamizelka odblaskowa poprawiają widoczność motocyklisty w dzień i w nocy.

Policja apeluje – dajcie się zauważyć! Kierowcom samochodów da to możliwość stopniowego oswojenia się z waszym powrotem na drogi.

Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów – wyliczają policjanci – to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Jazda z odpowiednią prędkością pozwoli na reakcję adekwatną do sytuacji. Wystarczy, że na drodze będzie piach lub rozlana ciecz, a opanowanie motocykla może być trudne, nawet dla doświadczonego kierowcy.

Poza kwestią zadbania o widoczność na drodze, należy uwzględnić też odpowiednią prędkość i nie przeceniać własnych umiejętności. Do wypadków z udziałem jednośladów przyczyniają się także nieprawidłowe zachowania kierujących innymi pojazdami – głównie samochodami osobowymi. Policjanci przypominają i nawołują do uważnego zerkania w lusterka, szczególnie podczas manewru zmiany pasa ruchu czy skrętu.

google_news