Wydarzenia Bielsko-Biała

Zginęło 8 osób. Rocznica tragedii w Szczyrku. Śledztwo przedłużone

Fot. Śląski Urząd Wojewódzki

Dzisiaj minął rok od zawalenia się trzykondygnacyjnego domu w Szczyrku, pod gruzami którego zginęło ośmioro mieszkańców.

Przypomnijmy, 4 grudnia 2019 roku zawalił się dom przy ulicy Leszczynowej. Nie udało się uratować życia ośmiorga mieszkańców, w tym czworga dzieci. Według prokuratury, zdarzenie miało ścisły związek z prowadzonym przewiertem i uszkodzeniem gazociągu.

– Jadąc tutaj wczoraj wieczorem wiedziałem, że jest pożar jednego budynku, ale to, co zobaczyłem, to był dramat. Dziś się niestety potwierdził. Jesteśmy w Szczyrku jedną wielką rodziną i wszyscy się solidaryzują w tych trudnych dla nas momentach. Zginęła bardzo lubiana i szanowana rodzina, która kochała sport – mówił nam 5 grudnia ubiegłego roku burmistrz Szczyrku, Antoni Byrdy.

Jak dowiadujemy się dzisiaj w Prokuraturze Okręgowej w Bielsku-Białej, śledztwo w tej sprawie przedłużono do 5 kwietnia 2021 roku. Prokuratura oczekuje na kluczową opinię biegłych ze Szkoły Głównej Pożarniczej, która może mieć wpływ na ewentualne rozszerzenie zarzutów.

Roman D. – prezes firmy budowlanej z Godziszki, która zleciła przewiert pod ulicą Leszczynową oraz Marcin S. i Józef D. – pracownicy bielskiej firmy budowlanej, specjalizującej się w przewiertach podziemnych i wykonujący to zlecenie usłyszeli zarzuty popełnienia czynu, polegającego na sprowadzeniu pożaru i zawaleniu się budynku, w wyniku czego śmierć poniosło osiem osób. Grozi im kara do dwunastu lat pozbawienia wolności.

Nadal trwa wycena szkół i wartości zniszczonej nieruchomości. Jak informują śledczy, to już końcowe czynności. – W pierwszym kwartale przyszłego roku do sądu trafi akt oskarżenia w tej sprawie – informuje prokuratur Agnieszka Michulec, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej.

Druhowie z OSP Szczyrk informują, że o 18.26 włączą na minutę syrenę alarmową. – W ten sposób uczcimy pamięć ofiar – mówią.

O 19.00 odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar katastrofy i ich rodzin. Transmisja dostępna będzie na kanale Miasto Szczyrk – transmisje online na YouTube.

Ubiegłoroczną tragedię relacjonowaliśmy tuż po wybuchu TUTAJ i nazajutrz m.in. TUTAJ.

Pogrzeb ofiar opisywaliśmy TUTAJ.

O toczącym się śledztwie pisaliśmy TUTAJ.

DG rolety
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gol
gol
1 miesiąc temu

Wszyscy powinni dostać dożywocie. Może wtedy pseudofachowcy przestaną udawać, że coś umieją.

gazownik
gazownik
1 miesiąc temu
Reply to  gol

Nie znasz specyfiki pracy to zamilcz.

stefan
stefan
1 miesiąc temu
Reply to  gazownik

ty specyfikator – tam zginęło 8 osób, taką macie specyfikę pracy, jeszcze sie głupio oddzywasz

gol
gol
1 miesiąc temu
Reply to  gazownik

Znam takich “fachowców” 500 PLN/h i spieprzony materiał.