Wydarzenia Bielsko-Biała

Złoty Fryderyk dla Kazimierza Jonkisza, legendarnego perkusisty

Fot. Kuba Majerczyk, FB K. Jonkisza

Złoty Fryderyk 2024 trafi do rąk Kazimierza Jonkisza, muzyka jazzowego, perkusisty i pedagoga. Został doceniony za całokształt twórczości – ogłosili dzisiaj organizatorzy Fryderyków.

Kazimierz Jonkisz urodził się w 1948 roku w Wilamowicach. Jako dziesięciolatek rozpoczął naukę gry na akordeonie w Ognisku Muzycznym w Brzeszczach. Podczas egzaminu do Liceum Muzycznego w Bielsku-Białej komisja odkryła u niego wyjątkowe poczucie rytmu. W 1962 roku rozpoczął w tej szkole naukę gry na perkusji. W wieku 18 lat został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą 1967. Studia muzyczne ukończył w roku 1971, w którym otrzymał również stypendium im. Krzysztofa Komedy. Do tego momentu konsekwentnie rozwija swoją karierę. Ma na koncie wispółpracę z takimi legendami polskiego jazzu jak Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski czy Michał Urbaniak oraz z artystami o międzynarodowej sławie, jak Al Cohn, Amina Claudine Myers, Monty Waters, Eddie Henderson, Marc Thomas, Miles Griffith, John Hicks, Bob Sheppard czy Tim Hagans.

W 1978 roku rozpoczął koncerty jako pierwszy w Polsce leader za perkusją, a dwa lata później debiutował z własnym kwintetem na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej „Jazz Jamboree” i nagrał pierwszą autorską płytę Tiri Taka z serii „Polish Jazz”. Od tamtego momentu uczestniczył w nagraniu około 70 płyt i grał na największych festiwalach jazzowych, między innymi Molde International Jazz Festiwal, New Port in Belgrad Jazz Festiwal, Bergamo Jazz Festiwal, Havana Jazz czy Temecula International Jazz Festival. Od 1992 roku Kazimierz Jonkisz zajmuje się również nauczaniem jazzu, a od kilku lat, wraz z profesorami Berklee College of Music w Bostonie bierze udział w cyklu warsztatów muzycznych w Puławach.

– Z niekłamaną radością i wielką dumą przyjąłem fakt, iż Rada Akademii Fonograficznej postanowiła jednogłośnie przyznać nagrodę Złotego Fryderyka Kazimierzowi Jonkiszowi. Jest jednym z najwybitniejszych polskich perkusistów, który ma w swoim dorobku współpracę z tuzami jazzu zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego wkład w polską muzykę jazzową jest niezaprzeczalny, a on sam stanowi wielkie źródło inspiracji dla młodszych pokoleń muzyków. Jest również cenionym pedagogiem, który dzieli się swoim ogromnym doświadczeniem z uczniami legendarnego Wydziału Jazzu na „Bednarskiej”, w Średniej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Kazimierz Jonkisz to wielki entuzjasta jazzu, a w szczególności gry Elvina Jonesa, dusza towarzystwa, serdeczny i wspierający młodsze pokolenie jazzmanów – mówi o laureacie Paweł Dobrowolski, perkusista i pedagog, członek Rady Akademii Fonograficznej sekcji muzyki jazzowej.

Co jakiś czas grę Kazimierza Jonkisza możemy podziwiać w Bielsku-Białej, gdzie pojawia się np. przy okazji festiwali jazzowych.

Źródła: Fryderyki, Wikipedia

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzy
Jerzy
1 miesiąc temu

Kazimierz Jonkisz występował w bielskiej Piątawce z kwartetem Jana Ptaszyna Wróblewskigo. Jego wpis w kronice brzmiał ” pierwszy raz w Bielsku-Białej, chciałbym grać tu jak najczęściej”