Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Zmarł działacz fiatowskiej Solidarności

1 lutego, w wieku 67 lat, zmarł w Bielsku-Białej Ryszard Penkala – jeden z liderów podziemnej, a potem już jawnej „Solidarności” w bielskiej Fabryce Samochodów Małolitrażowych.

Ryszard Penkala pracował w FSM od 1973 roku (wcześniej był zatrudniony między innymi w Cukrowni Chybie, na kolei w Bielsku-Białej oraz w Bispolu). W działalność związkową w pełni zaangażował się dopiero w czasach najbardziej niebezpiecznych – po wprowadzeniu stanu wojennego. Kolportował podziemne gazetki, zbierał składki, organizował protesty.

We wrześniu 1988 roku był jednym z inicjatorów – obok między innymi Jana Frączka i Andrzeja Kralczyńskiego – reaktywowania jawnej, choć wciąż w świetle ówczesnego prawa nielegalnej, „Solidarności” w bielskim, największym zakładzie FSM. Przez pierwszy rok był jej przewodniczącym, a potem, przez kolejne sześć lat, wiceprzewodniczącym. Był też aktywny w regionalnych i ogólnopolskich strukturach tego związku. W 1998 roku przeszedł na rentę.

Za swą pod- i nadziemną działalność Ryszard Penkala został uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności oraz tytułem „Zasłużonego dla Solidarności Podbeskidzia”.

google_news