Bielsko-Biała Sport Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Zmarł Jan Kawulok. Olimpijczyk i mistrz Polski…

Fot. Krzysztof Marciniuk

Smutna wiadomość nadeszła z Wisły. Nad ranem, 23 listopada, zmarł Jan Kawulok – olimpijczyk, dwukrotny mistrz Polski, zasłużony działacz, trener i sędzia sportowy, wychowawca młodzieży.

Jan Kawulok urodził się 27 stycznia 1946 w Wiśle. Uprawiał narciarstwo klasyczne, będąc zawodnikiem LKS Wisła Istebna (1960-1967) i Startu Wisła (1968-1973). Specjalizował się w skokach i dwuboju klasycznym. Był wychowankiem Józefa Holeksy, natomiast w trakcie największych sukcesów krajowych i zagranicznych trenował pod okiem Leopolda Tajnera, Gustawa Bujoka (w klubie) oraz Józefa Daniela-Krzeptowskiego, Bolesława Węgrzynkiewicza, Mariana Woyny-Orlewicza i Tadeusza Kaczmarczyka (w kadrze).

Na kartach swoich osiągnięć sportowych zapisał dwa złote medale Mistrzostw Polski w skokach narciarskich (1971) i w sztafecie 4 x 10 km (1972). Zajmował też medalowe lokaty podczas Mistrzostw Polski.

Oczywiście nie można pominąć udziału Jana Kawuloka w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Grenoble (1968). Startował w kombinacji norweskiej i zajął 20 miejsce w grupie 41 rywali. Reprezentował biało-czerwone barwy także na Mistrzostwach Świata. Było to w 1970 roku w Szczyrbskim Plesie, gdzie zajął 17 miejsce w kombinacji norweskiej.

Kiedy zakończył karierę zawodniczą, pracował jako trener w klubie KS Start Wisła. Wychował m. in. Jana Szturca, Jana Łoniewskiego czy Andrzeja Kamińskiego. Trenował też młodych skoczków z Wisły i okolic.

Jan Kawulok przeżył prawie 76 lat…

google_news