Wydarzenia Cieszyn

Zmarł Jerzy Kronhold

Fot. Gabriela Staszkiewicz

To niestety druga taka wiadomość w ostatnich kilku dniach w regionie, po informacji o śmierci Zbigniewa Cieślara.

– Po długiej i ciężkiej chorobie odszedł Jerzy Kronhold, urodzony w Cieszynie poeta, reżyser, działacz kultury, dyplomata. Będzie nam Ciebie brakować. Odpocznij – przekazała wczoraj późnym wieczorem, za pośrednictwem swojej strony społecznościowej, burmistrz Gabriela Staszkiewicz.

Jerzy Kronhold (ur. 1946 r.) był poetą debiutującym twórczo w 1965 roku, zaliczanym do nurtu Nowej Fali (Pokolenie `68), którego był współtwórcą. Organizował zjazdy poetyckie tej grupy w Cieszynie, w latach 1970-72. Wydał 13 zbiorów poezji, m.in.: „Samopalenie”, „Niż”, „Adres w ciemnościach”, „Pali się moja panienko”, czy „Długie spacery nad Olzą”.

Kronhold prowadził w latach 80-tych ubiegłego wieku antykwariat im. J. Przybosia w Cieszynie. Był aktywistą i rzecznikiem prasowym Solidarności Polsko – Czesko – Słowackiej, pomysłodawcą Festiwalu Teatralnego „Na Granicy” (kierował nim przez dwa sezony), organizował też protesty przeciwko budowie koksowni w Stonawie. Był dwukrotnie konsulem generalnym RP w Ostrawie (1991–1996 i 2007–2011) oraz dyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie (2000 – 2006).

Poeta był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Nagrodę im. ks. Leopolda Szersznika. W 2021 roku był nominowany do Nagrody Literackiej Nike za tom „Długie spacery nad Olzą”.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Józef
Józef
2 miesięcy temu

Jurku, pamiętaj o nas jak my Ciebie pamiętamy R.I.P.

Włodek Sz
Włodek Sz
2 miesięcy temu
Reply to  Józef

Pożegnanie z Czantorią o świcie przyszło. Sam tak pisałeś, myślałeś. Śpij w pokoju.