Wydarzenia Bielsko-Biała

Zmarł Kazimierz Płachno. Pracę trenerską rozpoczął w Kaniowie

Fot. POSiR Pszczyna

W wieku 80 lat zmarł Kazimierz Płachno, trener, działacz sportowy, nauczyciel i wychowawca.

Kazimierz Płachno pracę trenerską – jak opowiada Jerzy Zużałek, prowadzący portal Gminabestwina.info – rozpoczął w Szkolnym Klubie Sportowym Przełom Kaniów, gdzie w latach 60. zainicjował tworzenie klas sportowych. Był nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Kaniowie. Jest jednym z założycieli Pszczyńskiego Ludowego Klubu Sportowego.

– W ostatnich latach kilkakrotnie przyszło mi się spotkać ze śp. panem Kazimierzem po kilkudziesięciu latach od czasów szkoły podstawowej. Opuścił Kaniów zanim jeszcze ukończyłem szkołę podstawową, ale nigdy później nie spotkałem tak zaangażowanego i prowadzącego tak urozmaicone lekcji wf-u nauczyciela. Nauczyciela przez duże „N”. Był bardzo wymagający, ale potrafił też wiele nauczyć. Zapewne wielu moich trochę starszych kolegów urodzonych w latach pięćdziesiątych przypomina sobie, jak wiele uwagi poświęcał gimnastyce – pamiętam wykonywane przez nich salta, gwiazdy, szpagaty, skoki przez kozła i skrzynię, budowane piramidy i świetne mecze w siatkówkę, koszykówkę, wszystkie konkurencje lekkoatletyczne… – opowiada Jerzy Zużałek.

– Spotkaliśmy się trzy lata temu w sierpniu, gdy w Ośrodku Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie odbywały się XVII Mistrzostwa Polski Juniorów i XIV Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Kajak Polo i turniej eliminacyjny o Mistrzostwo Śląska w siatkówce plażowej. Pan Kazimierz towarzyszył swojemu synowi, który brał udział właśnie w turnieju siatkówki plażowej. Pogawędkę uciął sobie również ze śp. Jackiem Gruszką, jednym z jego wychowanków i przyjacielem. Nie była to jedyna rozmowa i jedyne spotkanie w ORiSW w Kaniowie. Później jeszcze mieliśmy okazję porozmawiać na Święcie Karpia Polskiego. W lutym pan Kazimierz skończyłby 81 lat, do ostatnich swoich dni zachowywał sportową sylwetkę i cały czas żył sportem. Jego życie przekreślił koronawirus – mówi były szef Rady Gminy Bestwina.

– Kazimierz Płachno swoje życie poświęcił siatkówce. Pracował jako trener w takich klubach jak Przełom Kaniów, Zdrój Goczałkowice czy Pniówek Pawłowice, ale najdłuższy etap swojego życia związał z Ludowym Klubem Sportowym przy Państwowym Technikum Rolniczym w Pszczynie (dziś Pszczyński Ludowy Klub Sportowy). Był jednym z jego założycieli oraz nieprzerwanie przez 27 lat głównym trenerem. W sumie „trenerką” zajmował się prawie 50 lat. Był wieloletnim nauczycielem wychowania fizycznego w Państwowym Technikum Rolniczym (obecnie Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie), a jego praca w klubie oraz szkole sprawiła, że ukierunkował życiową drogę wielu swoich wychowanków i podopiecznych – przybliżają w pszczyńskim POSiRze.

Do najważniejszych sukcesów trenerskich Kazimierza Płachno należą te związane z siatkówką kobiet: trzykrotny awans do II ligi siatkówki kobiet (1981, 1989, 2002), finał Mistrzostw Polski Juniorek (1978), półfinał Mistrzostw Polski Juniorek (1979), finał XV Centralnej Spartakiady Młodzieży (1988), Centralne Igrzyska Szkół Rolniczych (pięć razy złoto, dwa razy srebro i cztery razy brąz), sukcesy w polsko-czechosłowackiej (później polsko-czeskiej) Interlidze Szkół Rolniczych, półfinał Mistrzostw Śląska Kadetek (2013), czy zwycięstwo w Międzynarodowych Turniejach Siatkówki Dziewcząt w czeskim Frydlancie.

Pogrzeb odbędzie się 14 stycznia o 9.00 w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie (Stara Wieś).

KB_ceny
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Elzbieta
Elzbieta
1 miesiąc temu

Kazku Drogi, tak bardzo mi Ciebie brakuje. Myślę o Tobie i tęsknię.