Wydarzenia Cieszyn

Zmiany na skrzyżowaniu “wiślanki” z Akacjową w Ustroniu. Na razie na trzy miesiące

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

W Ustroniu na skrzyżowaniu DW 941 z ulicą Akacjową zmieniona została dziś organizacja ruchu. Chodzi o jedno z bardziej niebezpiecznych miejsc w powiecie cieszyńskim, gdzie kilka miesięcy temu, na przejściu dla pieszych, doszło do wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Czy jest to decyzja, której oczekiwali mieszkańcy i władze miasta?

“Miasto Ustroń dowiedziało się o wprowadzeniu w trybie awaryjnym przez ZDW w Katowicach zmienionej organizacji ruchu na skrzyżowaniu DW 91 z ul. Akacjową w Ustroniu. Zamknięty dla ruchu ma być wlot na DW 941 od strony ul. 3 Maja. Nowa organizacja ruchu bez wcześniejszych uzgodnień z miastem Ustroń jest planowana do wprowadzenia od dnia 3.03.2023. Ostateczny zakres zmian w organizacji ruchu, na przedmiotowym skrzyżowaniu, będzie znany po wprowadzeniu nowej organizacji ruchu przez ZDW w Katowicach” – poinformował na oficjalnym profilu facebookowym Przemysław Korcz, burmistrz Ustronia.

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Zapytaliśmy u źródła – w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Katowicach – skąd ta zmiana.

— Po ostatnich wypadkach, do których doszło na skrzyżowaniu DW 941 z ulicą Akacjową w Ustroniu, 20 lutego br. odbyło się spotkanie konsultacyjne. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele organu zarządzającego ruchem, którym jest marszałek województwa, inspektorzy ZDW w Katowicach, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Cieszynie, policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji i Komendy Powiatowej w Cieszynie oraz Andrzej Molin, radny Sejmiku Województwa Śląskiego. Rozważano możliwości takiej zmiany organizacji ruchu i poprawy infrastruktury na tym skrzyżowaniu, by podnieść bezpieczeństwo uczestników ruchu — mówi Ryszard Pacer, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Jak informuje rzecznik, wśród propozycji działań możliwych do wprowadzenia od razu znalazły się m.in. ograniczenie prędkości na dojeździe do skrzyżowania z dotychczasowych 60 km/h do 50 km/h na DW 941 i oznakowanie rejonu skrzyżowania znakiem A-30 (ostrzegawczy znak z wykrzyknikiem — inne niebezpieczeństwo) wraz z tabliczką o typowych zdarzeniach na skrzyżowaniu polegających na zderzeniach bocznych.

— Wśród propozycji do rozważenia policja zasugerowała także zamknięcie wjazdu na DW 941 od strony ul. 3 Maja. Taka decyzja została podjęta. Tym samym skrzyżowanie z czterowlotowego stało się trójwlotowym. W trybie awaryjnym zmiany powyższe zostały wprowadzone dziś. Zamknięcie wjazdu z ulicy Akacjowej zostało wprowadzone na trzy miesiące — dodaje Ryszard Pacer.

O problemach i wypadkach na skrzyżowaniu pisaliśmy wielokrotnie, m.in. tutaj, tutaj, tutaj i tutaj.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
3 miesięcy temu

Teraz wszyscy będą jeździć przez Myśliwską i dopiero będą wypadki.

Ewa
Ewa
2 miesięcy temu
Reply to  Piotr

O tym samym pomyślałam . A tamto skrzyżowanie też nie lepsze .

Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 miesięcy temu

To musiał wymyślić geniusz….
….żenada

Marcin
Marcin
3 miesięcy temu

Zamknięcie skrzyżowania tak ważnego dla mieszkańców i turystów to jest kolejny absurd w naszym kraju, czyli teraz można rozwinąć maksymalną prędkość bo nic z prawej nie wyjedzie, to ma poprawić bezpieczeństwo? , można było ograniczyć prędkość do 40, postawić fotoradar i nie byłoby problemu, niestety nasze społeczeństwo pierwszeństwa pieszego nie rozumie , kierowca nie jest w stanie przewidzieć pomysłów pieszych i nagłego wejścia na pasy, a tak najczęściej się zdarza, nie przyszło by mi do głowy żeby wejść na pasy bez spojrzenia w obie strony dla mojego bezpieczeństwa, mam być kaleką albo stracić życie bo mam pierwszeństwo? jestem kierowcą i… Czytaj więcej »

Anna
Anna
2 miesięcy temu
Reply to  Marcin

Problem i bezpieczeństwo pieszych to jedno. Drugi problem to wyjazd na tym skrzyżowaniu z Akacjowej. Jest bardzo utrudniony i niebezpieczny, zważywszy, że w stronę Skoczowa droga zakręca i jest ograniczona widoczność.

Jontek
Jontek
3 miesięcy temu

Jak zamknięcie wjazdu na skrzyżowanie ma poprawić bezpieczeństwo na pasach dla pieszych??
TO JEST ABUSRD!!