Wydarzenia Wadowice

Zniknie zbiornik z wieżą w Gierałtowicach

Fot. UG Wieprz

Przez ponad 30 lat stał się jednym z symboli Gierałtowic. Chodzi o niezwykle charakterystyczny zbiornik wieżowy na wodę przy ulicy Słonecznej. Jak informuje Urząd Gminy Wieprz, za rok zbiornik zniknie i przejdzie do historii.

Budowę zbiornika na wodę o pojemności 500 metrów sześciennych rozpoczęto w 1989 roku, a do eksploatacji dopuszczono go w 1992 roku.

– Przez te lata odbywały się przeglądy stanu technicznego zbiornika i systematycznie go czyszczono. Przeprowadzano remont uszczelnień, w tym również remont elementów konstrukcyjnych. Ale wykonana w 2020 roku ekspertyza stanu technicznego zbiornika wieżowego, wskazała, że stan zużycia jego elementów konstrukcyjnych jest na poziomie 26-50 proc. Stąd podjęte zostały starania na rzecz budowy nowego zbiornika, ale tym razem podziemnego. Zgromadzona została niezbędna dokumentacja i zatwierdzona stosownymi pozwoleniami. 4 października ogłoszono przetarg na budowę nowego zbiornika, na który gmina pozyskała 2,5 miliona złotych dofinansowania. Wykonawca powinien zostać wybrany jeszcze w tym kwartale – podkreślają samorządowcy z Wieprza.

Wraz z budową zbiornika wykonane zostaną także prace związane z zagospodarowaniem terenu. Na dachu nowego obiektu zamontowane będą panele fotowoltaiczne o łącznej mocy nieprzekraczającej 27 kW. Nowy zbiornik będzie miał pojemność ponad 634 m sześc. i ma być gotowy na koniec 2024 roku. Dopiero wówczas rozebrana zostanie wieża ze zbiornikiem.

google_news