Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

ZUS chce znać twój zawód. Zmiany od 16 maja

Fot. Pixabay.com

Od 16 maja zmienią się wzory formularzy zgłoszeniowych ZUS ZUA i ZUS ZZA. Trzeba będzie w nich podawać kod wykonywanego zawodu przez ubezpieczonego.

W formularzach zgłoszeniowych ZUS ZUA („Zgłoszenie do ubezpieczeń / zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej”) i ZUS ZZA („Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego / zgłoszenie zmiany danych”) dojdzie kolejna rubryka, w której trzeba będzie przekazać informacje o wykonywanym zawodzie. Podawany w formularzach kod wykonywanego zawodu powinien być zgodny z klasyfikacją zawodów, która określona jest przepisami rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 roku.

– Obowiązek podawania kodu wykonywanego zawodu w dokumentach zgłoszeniowych do ZUS będzie dotyczył tylko tych formularzy składanych od 16 maja 2021 roku. To od tej daty nie będzie już można wykorzystywać dotychczasowych wzorów dokumentów ZUS ZUA i ZUS ZZA – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dostosuje program “Płatnik” oraz aplikację “ePłatnik” do tych zmian. Odpowiedni kod zawodu będzie można wybrać z podpowiadanej w programach listy.

KB_rasizm
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
1 miesiąc temu

A co mam napisać jak ja całe życie kombinowałem kiedyś dolce to i owo z Czech coś nie coś płaciłem i teraz czekam na kasę od złodziei z ZUS po moim wyliczeniu ok 1900 zł na piwko .

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Piotr

Zmień piwko na tańsze.

Beata
Beata
1 miesiąc temu

A po c**j im ta informacja. Komuna kwa wrocila

andrzej
andrzej
1 miesiąc temu

zus największe złodzieje

Karol
Karol
1 miesiąc temu

Trzeba napisać nierób co orzeka w ZUS co ich złodziei to obchodzi co ja robiłem płaciłem i spier— odemnie.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Co zrobić jak bezrobotny? Wtedy zawód dla ZUS? (zawiedzie się?).
Nie jest to dobra informacja, w zawodzie są spece i partacze i co, inne kody? Są wielozawodowcy i nie trzeba zawód wyuczony jak w PRL?