Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

ZUS: Informacja dla pań

Fot. www.pixabay.com

Urodziłaś się w 1953 roku? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj poniższą informację, gdyż wkrótce upływa termin na złożenie skargi o wznowienie postępowania w sprawie przeliczenia emerytury do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Postępowanie ma związek z wyrokiem z 6 marca. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis, na podstawie którego emerytury przyznawane po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego były pomniejszane o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze. Wyrok oznacza, że kobiety urodzone w 1953 roku mogą złożyć wniosek o wznowienie postępowania, a tym samym przeliczenie świadczenia już bez jego pomniejszania. Tryb i termin zależy od tego, czy sprawa przyznania emerytury była przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem, czy też zakończyła się decyzją ZUS.

Kobiety z rocznika 1953, które nie odwołały się od decyzji ZUS do sądu, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego miały miesiąc na złożenie tzw. skargi o wznowienie postępowania do ZUS. Termin ten mija już w przyszłym tygodniu, dokładnie 23 kwietnia. Z kolei panie, które od decyzji ZUS odwołały się do sądu, po wyroku TK mają 3 miesiące na złożenie skargi o wznowienie postępowania sądowego. Skargę powinny złożyć w tym samym sądzie, w którym zapadł wyrok. W tym przypadku czas na złożenie skargi mija 21 czerwca.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie będzie mógł przeliczyć świadczenia tym paniom, którym od doręczenia decyzji minęło już 5 lat. Przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego jasno wskazują, że mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego decyzji nie można uchylić po upływie 5 lat od dnia jej doręczenia.

DG rolety
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 rok temu

Należy uzupełnić informacje zawarte w artykule o jeszcze jedną grupę Pań z rocznika 1953, które nie zostały wymienione.
Chodzi o te panie, które nadal pobierają wcześniejszą emeryturę i nigdy nie wnioskowały o naliczenie powszechnej emerytury po ukończeniu wieku emerytalnego.
To ta grupa Pań również powinna wnioskować o emeryturę powszechną i dla nich jest ten wyrok TK najbardziej korzystny. Zachęcam wszystkie Panie, które nadal pobierają wcześniejszą emeryturę aby zgłosiły się do ZUS – zobaczycie warto.