Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

ZUS pozytywnie rozpatrzył pierwsze wnioski z tarczy antykryzysowej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie rozpatrzył pierwsze wnioski w ramach tzw. tarczy antykryzysowej o świadczenie postojowe dla osób samozatrudnionych. ZUS zgodził się także na odroczenie terminu zapłaty składek – bez opłaty prolongacyjnej – w pierwszych złożonych w tej sprawie wnioskach. Wnioski pochodziły od płatników z całej Polski, w tym także z województwa śląskiego.

Pierwsze 15 osób samozatrudnionych, w tym 3 przedsiębiorców, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, może spodziewać się wpływu na konta świadczenia postojowego w połowie miesiąca. Zawarte w ich wnioskach oświadczenia potwierdzają, że przedsiębiorcy spełnili warunki do wypłaty świadczenia – ich przychody spadły o co najmniej 15 proc. i w marcu były niższe od 15 595,74 zł. – Świadczenia postojowe zostaną przekazane na wskazane rachunki bankowe w planowanym terminie wypłaty świadczeń, tj. 15 kwietnia. Byli to przedsiębiorcy z Warszawy – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS wyraził także pierwsze zgody na odroczenie terminu zapłaty składek. Dzięki przepisom Tarczy Antykryzysowej firmy nie zapłacą opłaty prolongacyjnej. Wnioski pochodziły od płatników z całej Polski: Białegostoku, Sosnowca, Krakowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Warszawy, Poznania i Szczecina. Jeśli chodzi o zwolnienie z opłacania składek, nastąpi ono po terminie składania dokumentów rozliczeniowych za marzec, tj. po 15 kwietnia.

Wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowej na raty oraz o świadczenie postojowe można złożyć elektronicznie lub papierowo. Zachęcamy do korzystania z profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS przy składaniu wniosku, jest to najwygodniejsza i najszybsza forma przekazania dokumentów, można to zrobić z domowego komputera, dzięki temu minimalizujemy kontakt z innymi osobami na zewnątrz – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Więcej informacji na temat form wsparcia dla przedsiębiorców można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
inżynier
inżynier
1 miesiąc temu

Bielski ZUS w 6 dni po wejściu nowelizacji NAWET O NIEJ NIE WIEDZIAŁ!! Dodzwonić tam się nie da do dziś!!!
Kiedy masowe areszty urzędasów, polityków oraz policjantów (za zorganizowanie imprezki na 100 osób!!!)

Jan z B
Jan z B
1 miesiąc temu
Reply to  inżynier

Sądząc po wpisach od pewnego czasu mniemam,że piszesz a potem [mam nadzieję] myślisz. Ja nie wiem jak było w ZUS w Bielsku ale jeżeli kłamiesz to powinni Cię namierzyć i ukarać minimum 5 tyś. zł. za sianie jadu. Z poważaniem

Hermenegilda.
Hermenegilda.
1 miesiąc temu
Reply to  Jan z B

Nie, przemyślane już jest według tego samego szablonu: ukarać polityków, policję, kastę sędziów, urzędników. No i “dyktaturę kobiet” nie wiedzieć co to znaczy.

Jan z B
Jan z B
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda.

Nie ,nie wszystkich , broń Panie Boże w tych trudnych czasach.Karać tylko przez kieszeń idiotów. Z poważaniem

inżynier
inżynier
1 miesiąc temu
Reply to  Jan z B

Nikogo nie interesują twoje “mniemania” leszczyku – żebym ja cię przypadkiem nie namierzył

Jan z B
Jan z B
1 miesiąc temu
Reply to  inżynier

Takie świadomości są znane medycynie. Ja Ci przebaczam.Zdrowych Swiąt