Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

ZUS przeanalizował umowy o dzieło. Kto i kiedy najczęściej je zawiera?

Fot. Pixabay.com

Od 1 stycznia do 30 września tego roku zawarto ponad 1,2 mln umów o dzieło. Pod tym względem województwo śląskie znajduje się na drugim miejscu, tuż po mazowieckim, a oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku-Białej, w ramach którego funkcjonuje inspektorat w Cieszynie, jest trzeci na Śląsku w tej statystyce.

ZUS opracował raport, w którym przeanalizował dane z dokumentów ZUS RUD przekazanych od 1 stycznia do 30 września br. Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości. Przypomnijmy, przepisy Tarczy Antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawartych od 1 stycznia 2021 roku. Płatnicy składek oraz osoby fizyczne, które zawarły taką umowę, muszą to zrobić w ciągu siedmiu dni od jej zawarcia na formularzu RUD. Z takiego obowiązku zwolnieni są płatnicy, w sytuacji, gdy osoba, z którą zawarli umowę o dzieło, pozostaje z nimi w stosunku pracy, wykonuje w ramach tej umowy pracę na rzecz swojego pracodawcy, prowadzi działalność gospodarczą, a w ramach tej umowy wykonuje usługi, które wchodzą w zakres działalności tej osoby.

– Informować o umowach o dzieło nie muszą podmioty lub jednostki organizacyjne, które nie są płatnikami składek, na przykład stowarzyszenia, fundacje czy spółki prawa handlowego – przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Jak wynika z zebranych danych ZUS, wbrew powszechnym przypuszczeniom, w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło, bo od 1 stycznia do 30 września br. do ZUS przekazano 796,3 tys. dokumentów ZUS RUD. Dotyczyły one ponad 1,2 mln umów o dzieło.

Najwięcej umów zawarto w sierpniu oraz we wrześniu. Z kolei największą grupę wykonawców umów o dzieło stanowią osoby w wieku 30–39 lat. Jeśli chodzi o płeć, to częściej tego typu umowy podpisują mężczyźni – 53 proc. – niż kobiety i w zdecydowanej większości zawierane są one z przedsiębiorcą – płatnikiem składek (96 proc.) niż z osobą fizyczną. Najwięcej osób zgłosili płatnicy, którzy działają w zakresie edukacji. Umowy o dzieło najczęściej zawierano na nie dłużej niż dziewięć dni. Najwięcej płatników składek, którzy zgłaszali umowę o dzieło, miało nie więcej niż dziewięciu ubezpieczonych. Najmniejsza grupa płatników składek zgłaszających umowy o dzieło miała więcej niż 250 ubezpieczonych.

W raporcie uwzględniono również wykonawców umów o dzieło według rodzaju działalności płatników składek w klasyfikacji PKD. Najwięcej osób zgłosili płatnicy składek, których działalność to edukacja. Na dalszych miejscach są działalność organizacji członkowskich oraz działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką oraz działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych i muzycznych.

google_news
KBb
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

To dobrze czy źle, że woj, śląskie znajduje się na 2-gim miejscu? Bo to, że znajduje się na 2 miejscu zachorowalności na covid, wiem że źle.