Wydarzenia Bielsko-Biała Nieprzypisany

ZUS przedłuża ważność orzeczeń lekarskich

 ZUS wydłużył o 3 miesiące ważność orzeczeń lekarskich, których okres obowiązywania mija w czasie epidemii. To ważna informacja dla tych, którzy czekają na przedłużenie renty z tytułu niezdolności do pracy, świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych czy świadczenia rehabilitacyjnego

Jeśli termin ponownego stawienia się przed komisją lekarską lub lekarzem orzecznikiem ZUS przypada w okresie epidemii lub 30 dni od jej odwołania to wcześniejsze orzeczenia zachowują automatycznie ważność przez dodatkowe trzy miesiące. – Licząc od dnia upływu dotychczasowego terminu ważności – precyzuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Zainteresowany musi jednak złożyć wniosek do ZUS o wypłatę świadczenia rentowego lub 500 plus na dalszy okres przed upływem terminu ważności wcześniej wydanego orzeczenia.

Na podobnych zasadach przedłużone zostaje prawo do świadczenia rehabilitacyjnego z tą tyko różnicą, iż co prawda i one będą teraz ważne przez dodatkowe trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania takiego świadczenia (świadczenie rehabilitacyjne przyzwane jest maksymalnie na rok).

KB_starsza
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pytanie.
Pytanie.
1 rok temu

Tego kiedy się skończy epidemia nie wie nikt. I teraz powiedzmy hipotetycznie, że w okolicach czerwca – lipca. To proszę wysilić wyobraźnię i spróbować sobie zapodać, jak długo wtedy trzeba będzie czekać na wizytę u orzecznika i wydanie stosownego orzeczenia. Kiedy to wszystko się nawarstwia. Np. osoby od marca do czerwca zaczną się starać o przedłużenie ważności świadczeń, ale pozostają również bieżące wnioski. Owszem 3 miesiące pozostają tylko, że one z kolei zabiorą kolejnym bieżącym starającym się o kontynuację świadczenia. Jestem bardzo ciekawy jak to będzie wyglądało, bo aż rzuca się w oczy to, że ubiegającym się z wnioskami (już… Czytaj więcej »

Zenobia
Zenobia
1 rok temu
Reply to  Pytanie.

Mam to w dupie….jestem orzeczona…