Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

ZUS przygląda się zwolnieniom

 Wstrzymanie lub cofnięcie świadczeń w wysokości 88 144,50 zł to efekt kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych w 2016 roku przez Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku-Białej, któremu podlega również powiat cieszyński. W całej Polsce ZUS, korzystając ze swoich uprawnień, cofnął lub wstrzymał świadczenia na 203,8 mln złotych.

W ubiegłym roku do bielskiego oddziału ZUS i podległych mu inspektoratów (w tym cieszyńskiego) wpłynęło ponad sto tysięcy wniosków o wypłatę zasiłków chorobowych, opiekuńczych i świadczeń rehabilitacyjnych. 3328 z nich skontrolowano. W samym tylko powiecie cieszyńskim na 22 285 spraw, sprawdzono 676. Prawa do zasiłku pozbawiono 71 osób. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, korzystając z takiego zasiłku trzeba przede wszystkim skupić się na szybkim powrocie do zdrowia i pracy. Niezależnie, czy na druku wpisane jest zalecenie „chory ma leżeć” czy też „chory może chodzić”, zwolnienie lekarskie nie może służyć przeprowadzeniu remontu w domu, wyjazdowi na wakacje czy też… pracowaniu. Jak tłumaczy Aldona Węgrzynowicz, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego, w okresie zwolnienia lekarskiego powinno powstrzymać się nie tylko od wykonywania pracy zarobkowej, ale również innych czynności, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia.

Kontrole zwolnień odbywają się na wniosek pracodawcy, wydziału zasiłków ZUS czy lekarza orzecznika. Mogą być prowadzone na dwa sposoby. Po pierwsze, bada się prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy, czyli czy zwolnienie lekarskie ma odpowiednie podstawy. Drugi sposób to kontrola prawidłowości zwolnień, czyli czy w jego trakcie nie jesteśmy na wakacjach lub nie pracujemy. Przebywającego na zwolnieniu pracownika ZUS może wezwać na spotkanie lub… odwiedzić w zadeklarowanym na zwolnieniu miejscu pobytu, miejscu pracy zarobkowej czy jakimkolwiek innym, w którym kontrolerzy podejrzewają jego obecność. Bezpośrednią sankcją dla osoby nieprawidłowo wykorzystującej zwolnienie jest utrata prawa do zasiłku chorobowego, i to za cały jego okres. Nawet jeśli kontrola pojawiła się w ostatni dzień zwolnienia. – Najczęstszą przyczyną pozbawienia prawa do zasiłków jest wykonywanie pracy zarobkowej w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim lub świadczeniu rehabilitacyjnym – o danych z naszego regionu mówi Aldona Węgrzynowicz. 

google_news