Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

ZUS przypomina płatnikom. Krótszy czas na przekazywanie korekt

Fot. z arch. ZUS

Od tego roku obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA. Przedsiębiorcy mogą spodziewać się wiadomości przypominającej o tej zmianie na swoich profilach na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

ZUS przypomina, że płatnik składek może przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okresy: od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. – w terminie do 1 stycznia 2024 r., a od stycznia 2022 r. – do 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc. Jeżeli ktoś złoży dokumenty korygujące po upływie tych terminów, wówczas ZUS nie będzie mógł przyjąć tych korekt.

– To ważne, żeby płatnicy zweryfikowali swoje historyczne dokumenty rozliczeniowe i jeśli będą konieczne jakieś zmiany, zrobili to zgodnie z wyznaczonymi terminami. Przekazanie poprawionych danych z opóźnieniem sprawi, że zmiany stanu rozliczenia na koncie płatnika składek nie zostaną wprowadzone. Modyfikacje będą dopuszczalne jedynie na podstawie prawomocnej decyzji ZUS lub prawomocnego orzeczenia sądu, wyłącznie na koncie ubezpieczonego – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Priorytetową kwestią jest to, by płatnicy składek zweryfikowali swoje dokumenty rozliczeniowe, które przekazali do ZUS za lata 1999-2021, ponieważ na sprostowanie tych dokumentów zostało nieco ponad rok. Najpóźniej, za ten okres, korekty będzie można złożyć do 1 stycznia 2024 r. Natomiast dane w dokumentach rozliczeniowych przekazywanych za styczeń 2022 r. i kolejne, następujące po nim, miesiące, można korygować przez okres do 5 lat. Okres ten jest liczony od terminu płatności składek za dany miesiąc.

Płatnik składek ma prawo skorzystać z pomocy ZUS i zweryfikować dokumenty rozliczeniowe. Jeśli będzie składać je przez program “Płatnik” lub “e-Płatnik”, może zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które ma w swojej bazie danych. Pomoc w sprawdzeniu rozliczeń, jak również wyjaśnienie zasad dotyczących korygowania dokumentów rozliczeniowych, można uzyskać kontaktując się z instytucją za pośrednictwem wizyty online, dzwoniąc do konsultantów w Centrum Obsługi Telefonicznej pod nr tel. 22 5601600, a także w dowolnej placówce ZUS.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments