Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

ZUS udostępnił nowy kalkulator. Korzystanie z niego jest bardzo proste

Fot. Pixabay.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kalkulator, który ułatwi przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności. Skorzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych, na przykład okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu.

Przepisy ustawy zwanej Polskim Ładem wprowadziły zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Forma opodatkowania ma wpływ na zasady ustalania podstawy wymiaru składek. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia br.

Fot. z archiwum ZUS

– ZUS udostępnił na swojej stronie internetowej kalkulator do obliczenia składki zdrowotnej. Pomoże on ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc. Narzędzie jest bardzo proste w obsłudze, a od użytkownika wymaga podania tylko kilku kluczowych danych. Po uzupełnieniu niezbędnych informacji, uzyskamy informacje o wysokości składki zdrowotnej – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Kalkulator docelowo będzie udostępniony również w programach “Płatnik” i “ePłatnik”. Podobne narzędzia instytucja uruchamiała już wcześniej, m.in. kalkulator emerytalny, do obliczenia odsetek, dla małej działalności.

– ZUS stara się robić wszystko, aby pomóc osobom prowadzącym firmy dostosować się do nowych przepisów. Oddziały ZUS w całej Polsce uruchomiły szereg szkoleń online, dyżurów telefonicznych i wspólnych dyżurów ZUS i Urzędów Skarbowych – dodaje Beata Kopczyńska. Najbliższe dyżury Urzędu Skarbowego w placówkach ZUS w Bielsku-Białej przy ulicy Tarugutta 2a, w Cieszynie i w Żywcu odbędą się 31 stycznia, od 15.00 do 17.00, natomiast ZUS będzie dyżurował w US w Bielsku-Białej, w Cieszynie i w Żywcu 26 stycznia od 13.00 do 15.00. Szczegółowy harmonogram dyżurów na stronie internetowej ZUS w zakładce kalendarium. ZUS udostępnił też specjalny poradnik dla przedsiębiorców, który jest do pobrania ze strony, jak też na bieżąco publikowane najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie. Spośród pracowników ZUS wyznaczono liderów, którzy lokalnie szkolą i odpowiadają na pytania od pracodawców. – Dzięki temu staramy się dotrzeć z informacją do wszystkich zainteresowanych. Również pracownicy naszych sal obsługi klientów oraz infolinii są przeszkoleni do udzielania kompleksowych informacji w zakresie zmian w składce zdrowotnej – podkreśla rzeczniczka.

google_news
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mircyś
Mircyś
2 lat temu

Fajni ci rządzący tacy nieogarnięci,……. ale śmieszni.

Mircyś
Mircyś
2 lat temu

To znaczy , p premier powiedział że jakby ci ( podatniku/ wyborco/płatniku☆niepotrzebne skreślić☆) nie pasowało to możesz się rozliczyć po staremu .???

HERMENEGILDA
HERMENEGILDA
2 lat temu

A może to e-liczydło?

hehehe
hehehe
2 lat temu

bardzo prosty w obsłudze, dostaniesz ZERO albo NIC