Na sygnale Żywiec

Zwardoń: Inspektorzy zatrzymali źle załadowaną ciężarówkę ze Słowacji

Fot. WITD Katowice

Na byłym przejściu drogowym w Zwardoniu Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała jedną z ciężarówek ze Słowacji. Jak się okazało kierowca przewoził ładunek, który nie dość, że wystawał poza boczne obrysy pojazdu, to w dodatku był za wysoki.

Jak informuje inspekcja transportu drogowego jej inspektorzy postanowili sprawdzić słowacką ciężarówkę, która oznakowana była jako ponadgabarytowa.

Kierowca dopiero co wjechał do Polski i jechał tranzytem do Niemiec. Ładunek umieszczony na otwartej platformie naczepy był bardzo charakterystyczny, bo był to stos pięciu, ułożonych jedna na drugiej stalowych konstrukcji ram podwozi do wagonów. Inspektorów zainteresowała zwłaszcza wysokość ułożonego stosu. Pomiar legalizowanym wysokościomierzem wskazał wynik 4 m i 20 cm, co oznaczało przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej wysokości o 20 cm. Kierowca okazał posiadane przez jego pracodawcę zezwolenie kat. IV na przejazd pojazdem nienormatywnym, które pozwala poruszać się pojazdem z takim przekroczeniem wysokości. Ale inspektorzy zauważyli, że stwierdzone przekroczenie wysokości w tym przypadku nie wynika z „niepodzielnego” charakteru przewożonych rzeczy, lecz po prostu ze zbyt dużej ilości, a zezwolenie takie obowiązuje wyłącznie w przypadku ładunku, którego nie da się podzielić lub załadować mniej. Sytuacja taka jest naruszeniem przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym i zagrożonym taką samą karą jak brak zezwolenia, która wynosi 5 tys. zł. Mandatem ukarano też kierowcę pojazdu, bo stwierdzono nieprawidłowości w oznakowaniu ładunku wystającego poza boczne obrysy pojazdu. Inspektorzy wydali zakaz dalszej jazdy pojazdu do czasu doprowadzenia pojazdu i ładunku do stanu zgodnego z przepisami – informuje inspekcja transportu drogowego.

Fot. WITD Katowice

Fot. WITD Katowice

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Źabnicanin
Źabnicanin
11 miesięcy temu

20 cm ponad normę, faktycznie strasznie wysoki ładunek