Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Oświęcim

Życie jak w Madrycie? Nie, jak w Bielsku-Białej!

Bielsko-Biała i powiat bielski to – przynajmniej wedle rankingu Klubu Jagiellońskiego – jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się metropolii w Polsce. Fot. Marcin Kałuski

Mieszkamy w regionie ocenianym na szóstkę. Obszar Bielska-Białej i powiatu bielskiego znalazł się bowiem na szóstym miejscu rankingu polskich metropolii, wyprzedzając nawet największe miasta wojewódzkie. Czyli – życie jak w Madrycie!

„Ranking 100 obszarów funkcjonalnych 2018” opracował Klub Jagielloński. – Powstał po to, aby porównać zarówno obecny potencjał, jak i dynamikę rozwoju polskich miast od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej – wyjaśniają jego twórcy – Karol Wałachowski i Sebastian Król.

Z rankingu wynika, że w Bielsku-Białej i powiecie bielskim wręcz wzorowo wykorzystano szansę na dynamiczny rozwój. Dość powiedzieć, że obszar Bielska-Białej i powiatu bielskiego znalazł się na szóstej pozycji w rankingu. Wyżej znalazły się tylko Warszawa (1 miejsce), Wrocław (2), Rzeszów i Trójmiasto (ex-aequo 3) oraz Bydgoszcz z Toruniem (5).

Co ciekawe, wysoko, bo na 19 pozycji, jest Żywiec. Oświęcim – na 27, a Cieszyn na 50.

W rankingu rozwoju miast wyszczególniono cztery kategorie. Pierwsza, to gospodarka. To właśnie w tej dziedzinie Bielsko-Biała z powiatem bielskim pokazały się z najlepszej strony, zajmując szóste miejsce. W kategorii „wiedza i innowacje” nasz region również jest wysoko – na 8 miejscu. Niewiele gorzej jest pod względem jakości życia – 13 miejsce. Dopiero na 29 pozycji nasz region znalazł się w kategorii „usieciowienie”, która – w skrócie – dotyczy jego relacji z innymi ośrodkami.

Więcej na ten temat w jednym z najbliższych wydań Kroniki Beskidzkiej.
google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
BielSzczanka
BielSzczanka
2 lat temu

Ja się właśnie mam zamiar z Bielska wynieść z powodu smogu i przyzwolenia władz miasta na jego produkcję przez kopciuchy

Bielszcz
Bielszcz
2 lat temu
Reply to  BielSzczanka

A wskaz miasto gdzie nie mama problemu ze smogiem

NN 2810
NN 2810
1 rok temu
Reply to  BielSzczanka

Na bank Bielsko Biała to siedlisko homofobów transfobów wszelakiej maści nazistów dlatego nie jest to miasto moich marzeń osiedla zakopcone jak cała Polska zresztą w Bielsku jest też banda złodzieji zawsze mnie smieszy nazwanie kogoś lewakiem powiem tak wszyscy są takimi samymi złodziejami w miescie Bielsko Biała jak w całej Polsce zresztą wszystko na temat Bielska a tak polityke przysłowiowo pieprzę już wystarczy panowie z wszystkich opcji politycznych zawłaszczania krajem jakim jest Polska panie Tusk dość rządów pańskiej bandy rozrabiaków wynocha do Brukseli i tyle z łobuzami politycznymi w Polsce i Bielsku

Bielszczanin JOHNY
Bielszczanin JOHNY
2 lat temu

Groteskowa TRAGIFARSA w Bielsku-Białej trwa: teraz peowski “prezydent” będzie rewitalizował TOR SANECZKOWY za 2,5 mln zł (mówiłem że w Bielsku lecą z grubej rury – nie tam jakieś smutne 25 tysi za ankietkę, nie ta liga). W końcu zimy ci u nas takie solidne od kilku lat że mamy dosłownie renesans sportów zimowych :D:D:D

Bielszczanin JOHNY
Bielszczanin JOHNY
2 lat temu

To i tak nic: peowski prezydent będzie walczył ze Smogiem (który jest w zimie) za pomocą wpompowania 3 MILIONÓW złotych (!!!!!) w rowery miejskie (które w zimie nie działają). Ale nic to – pani “prokurator” udaje że nie widzi – w końcu 3 milinami można podzielić się z wieloma ludźmi – szczególnie tymi na stanowisku…. ZAISTE ŻYCIE JAK W MADRYCIE. A na aquapark Bielszczanie będą se jeździć do tychów albo wisły.

Bielszczanin JOHNY
Bielszczanin JOHNY
2 lat temu

O własnie gruchnęła wiadomość – peowski “prezydent” teraz będzie inwestował 90 tysięcy (ucz się gosposia – tak sie chajs wyciąga) W ŁAKI KWIETNE!!! Pół hektara ŁĄKI KWIETNEJ w bielsku będzie kosztować 92 500 zł!!! Tak się robi hajs – jaka praca, jaka przedsiębiorczość. Tak robi “karierę” i “majątek” w totalitaryzmie nadzwyczajnej kasty!!!

Adam
Adam
2 lat temu

Jeżeli bielsko tak “super” się rozwija, to gdzie etaty dla normalnych ludzi, a nie tylko dla rodzinki i “przyjaciół króliczka?! Gdzie praca a nie staże i roboty interwencyjne!

Bielszczanin JOHNY
Bielszczanin JOHNY
2 lat temu

W Bielsku-Białej złodzieje z peo oraz poprzedni prezydencik z pzpr OKRADAJĄ OBYWATELI na grube miliony => patrz stacja narciarska dębowiec! Ludzie uciekają z bielska na potęgę => ok 1000 rocznie. W mieście rządzonym przez lewactwo oraz złodziei z peo nie da się żyć!!!
P.S. Jeszcze raz usuniesz mój komentarz BANDYTO, sprawa niezwłocznie ląduje w ABW. Cenzura jest w Polsce NIELEGALNA na podstawie 54 artykułu konstytucji RP! Jak tego nie rozumiesz to zawijaj tą stronkę do dojczeSTANU!!!

FUBU
FUBU
2 lat temu

Kurła ty zdrowy jesteś? Chłopie idź do psychiatry bo ci żyłka pęknie i wykonujesz jako warzywo albo pod kołderką z gliny

Michał
Michał
2 lat temu

Weź ty też wyjedź, tylko gdzie ty bedziesz zadowolony?

Bela mi
Bela mi
2 lat temu

Bandyta Johny się denerwuje,i bardzo dobrze.i****i i rasiści niech się denerwują.

Bielszczanin JOHNY
Bielszczanin JOHNY
2 lat temu
Reply to  Bela mi

@ Bela mi: Ustaweczka komunistyczna tolerastko?

NN 2810
NN 2810
1 rok temu

Chłopie Johny lecz się w psychiatryku bo na nogi za pózno na głowę jest własnie czas niebezpieczny świrze homofobiczny szowinisto twoje miejsce jest na zawsze za kratami bo masz obsesje lewicy lewactwa dlatego należy ciebie nie wypuszczać z psychiatryka trzymać zakutego w kajdankach taki niebezpieczny element winien być izolowany bo stajesz się przyszłym brejwikiem naprawdę lecz się swirze na głowę powiem tolerancja tak natomiast nie rasitowski homofobiczny czy transfobiczny atak dlatego nie chcę mieszkać w Bielsku bo to bagno nazistowskie

Highlander
Highlander
2 lat temu

Brak “usieciowienia” ma pozytywny wpływ na to, że tu u nas na południu lepiej się żyje, bo daleko od tego gów…a z warszawy, katowic czy krakowa. My mamy bliżej na południe : do Austrii, Czech itd.

Kazimierz
Kazimierz
2 lat temu

Widać to po zarobkach kierowców komunikacji miejskiej..
Sama radość🧐

Horst
Horst
2 lat temu
Reply to  Kazimierz

Kierowcy MZK dobrze się mają pod zakładem same fury powyżej 20tys biedaki z nich tak samo nemak

Bielszczanin JOHNY
Bielszczanin JOHNY
2 lat temu

Komentarz niezgodny z regulaminem

Bielszczanka
Bielszczanka
2 lat temu

Tak, tak. Widać to zwłaszcza w centrum miasta wśród slamsów cyniarksiej i legionow oraZ bocznych uliczek od 11 listopada. Taki tam 4 świat..

Kazimierz
Kazimierz
2 lat temu
Reply to  Bielszczanka

I pały chodzą po trzech z giwerami.
I jak tu pić piwko w browarze jedynka i wyjść bezstresowo z lokalu…🧐