Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

“Życzliwymi bądźmy” – ekumeniczne nabożeństwo w Drogomyślu

Fot. Z archiwum UM w Strumieniu

W parafii ewangelicko–augsburskiej w Drogomyślu odbyło się centralne nabożeństwo ekumeniczne. To ważne wydarzenie związane było z Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, a odbywało się pod hasłem „Życzliwymi bądźmy”.

Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Malty, natomiast organizatorami po stronie polskiej były Polska Rada Ekumeniczna skupiająca wszystkie niekatolickie kościoły oraz Rada do spraw Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma już ponad stuletnią tradycję. Pionierem był amerykański ksiądz Paul Watsson. To z jego inicjatywy od 1908 roku, między 18 a 21 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań biorą udział w ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach czy konferencjach. W Polsce zwyczaj ten jest praktykowany od 23 lat. W każdej diecezji organizowane jest jedno centralne nabożeństwo. W tym roku gospodarzem – po raz pierwszy – była drogomyska parafia. Jak podkreśla jej proboszcz, ks. Karol Macura, Drogomyśl ma bardzo bogate tradycje ekumeniczne, gdyż takie właśnie nabożeństwa odbywały się w przeszłości w tej miejscowości dwa razy w roku. Dlatego, jak mówi, gdy padła propozycja organizacji centralnego nabożeństwa ekumenicznego, przystał na nią z przyjemnością.

W uroczystej mszy udział wzięli biskup Adrian Korczago, biskup Marian Niemiec, biskup Piotr Greger i to on wygłosił kazanie, zgodnie ze zwyczajem, że w ramach Tygodnia Modlitw na nabożeństwie następuje gościnna wymiana kaznodziei. Nie zabrakło też duchownych dekanatu, delegacji z wielu parafii, samorządowców i wiernych. Nabożeństwo uświetniły występy chórów „Strumień” i „Nadzieja” oraz chóru młodzieżowego.

– Cieszę się, że tak ważne wydarzenie religijne, w dodatku o charakterze diecezjalnym, miało miejsce w naszej gminie, w której tradycje ekumeniczne są przecież bardzo bogate – mówi Anna Grygierek, burmistrz Strumienia.

Fot. Z archiwum UM w Strumieniu

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
maurycy
maurycy
4 lat temu

Ile nienawiści zostało wywołane treścią jednego z ostatnich artykułów autorstwa Pani Doroty? Na temat profesjonalizmu już się wypowiadałem.

maurycy
maurycy
4 lat temu

Cenzura funkcjonuje? Czyżby moja poprzednia wypowiedź zawierała zbyt dużo prawdy na temat niektórych autorów? Zwłaszcza w odniesieniu do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i ekumenizmu.