Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Co z pogotowiem?

Fot. Paweł Szczotka

W sierpniu i wrześniu głośno było o protestach pracowników pogotowia ratunkowego w Żywcu przeciwko tworzeniu spółki Żywiec Ambulans Serwis. Tymczasem w ostatnich tygodniach o przyszłości pogotowia zrobiło się cicho…

Przypomnijmy krótko (o sprawie pisaliśmy). Zarząd Powiatu uzgodnił z firmą InterHealth Canada, że powołana zostanie spółka Żywiec Ambulans Serwis. Zaplanowano, że 51 proc. udziałów w niej będzie miało Starostwo Powiatowe, a 49 proc. InterHealth Canada. Zgodę na powołanie spółki wyraziła Rada Powiatu. Sprawa wzbudziła wiele kontrowersji wśród pracowników pogotowia. Ratownicy wystosowali list otwarty, w którym zarzucili władzom powiatowym próbę tajnej prywatyzacji. W odpowiedzi starosta Andrzej Kalata stwierdził, że to bzdurne zarzuty. Oburzeni brakiem konkretów ratownicy urządzili protest przed budynkiem starostwa. Kilka dni później firma InterHealth Canada przesłała do starostwa pismo z propozycją zmian w dotychczasowej umowie o partnerstwie publiczno-prywatnym. Zaproponowano w niej, że InterHealth Canada udostępniałaby odpłatnie spółce karetki wraz z zespołami ratownictwa medycznego oraz świadczyła usługi, również odpłatnie, w obsłudze administracyjno-księgowej i podnajmu pomieszczeń. Jak zapewniają władze powiatu, na dzień dzisiejszy nie doszło do zmian w umowie, a korespondencja „dotyczyła wymiany stanowisk pomiędzy partnerem prywatnym a powiatem żywieckim odnośnie jej ewentualnej zmiany”.

Trwająca od kilku tygodni cisza w sprawie spółki wzbudza podejrzenia wśród ratowników, którzy obawiają się, że coś dzieje się za ich plecami. Na razie kilku pracowników etatowych pogotowia nie wyraziło zgody, aby przejść pod nowego pracodawcę, jakim byłby InterHealth Canada. Zwróciliśmy się z pytaniami w sprawie spółki i ewentualnego powołania rady nadzorczej i zarządu do żywieckiego starostwa.

Na dzień dzisiejszy nie została powołana spółka pogotowia ratunkowego Żywiec Ambulans Serwis. Jednocześnie należy podkreślić, że utrzymanie pogotowia ratunkowego na terenie powiatu żywieckiego jest jednym z ważniejszych priorytetów władz powiatowych – poinformował nas rzecznik prasowy starostwa Dariusz Szatanik.

DG rolety
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pytanie ?
pytanie ?
2 miesięcy temu

Ponoć chcą zabrać pogotowiu karetki po to żeby im je później “wypożyczać” za ciężkie pieniądze. Taka plota, ale nie takie głupoty ten powiat widział.

Jaki Taki.
Jaki Taki.
2 miesięcy temu
Reply to  pytanie ?

Ja też tak zrozumiałem.
Biznes niema serca . Taka prawda.