Kultura i rozrywka Żywiec

Żywiec się bawi!

Fot. Paweł Szczotka

Trwają Dni Żywca. Dzisiaj (14 czerwca) między innymi odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, a młodzież szalała przy amfiteatrze Pod Grojcem podczas Festiwalu Kolorów, Maratonu Zumby i Festiwalu Balona.

Tradycyjnie już podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej wpisano do Złotej Księgi osoby i instytucje zasłużone dla Żywca. W tym roku trafiło do niej 13 osób i 6 instytucji.

Wśród osób byli: Artur Andrus, Bogumił Banaś, Renata i Krzysztof Błechowie, Stanisława i Józef Czulowie, Jarosław Deka, Kazimierz Gluza, Barbara Haręża, Stanisława Jakubiec, Helena Kupczak, Józefa Lach, Tomasz Paulukiewicz, Roman Wika i Zofia Zuziak.

Z kolei wśród instytucji znalazły się: Komenda Powiatowa Policji w Żywcu, Ochotnicza Straż Pożarna Żywiec Oczków, Podokręg Piłki Nożnej w Żywcu, Szkoła Podstawowa nr 5 im. H. Kołłątaja w Żywcu, Urząd Pocztowy Żywiec1 oraz Żywiecki Uniwersytet Trzeciego Wieku.

W trakcie sesji Dorota Firlej, kustosz z Muzeum Miejskiego w Żywcu, przedstawiła finał projektu „Historia żywieckiej lalki – modelu stroju mieszczki żywieckiej”. Chodziło o model stroju mieszczki żywieckiej, która pochodzi ze zbiorów rodziny Molińskich, słynnych mieszczan i żywieckich piekarzy.

Po sesji uroczystość przeniosła się na dziedziniec Starego Zamku, gdzie odsłonięto gablotę z lalką, której nadano imię Stasinka. Lalka wraz z gablotą zostanie umieszczona na stałe na wystawie „Historia i tradycja Żywca” w sali poświęconej strojom mieszczańskim.

Natomiast po południu przy amfiteatrze Pod Grojcem odbył się Festiwal Kolorów, Maraton Zumby i Festiwal Balona. Impreza zgromadziła kilkaset osób, w zdecydowanej przewadze młodzieży.

Jutro (15 czerwca) od 17.00 przy amfiteatrze rozpoczną się koncerty muzyczne. Na scenie pojawią się: Jarosław Kąkol z zespołem Małe Kino, South Machine, Nowak i Złe Psy oraz gwiazda wieczoru – Ray Wilson – były wokalista zespołu Genesis. Wstęp kosztować będzie 15 złotych, a dzieci do lat 6 wchodzą bezpłatnie.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o