Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Starosta po staremu, ale nowy przewodniczący

Siedzą od lewej: wiceprzewodniczący Tadeusz Pal, przewodniczący Wiesław Sypta i wiceprzewodniczący Władysław Skrzyp. U góry stoją od lewej: członek zarządu Zbigniew Gąsiorek, wicestarosta Stanisław Kucharczyk, starosta Andrzej Kalata oraz członkowie zarządu Adrian Midor i Jan Witkowski. Fot. Paweł Szczotka

Niespodzianki nie było. Andrzej Kalata ponownie został starostą żywieckim. Za to doszło do zmiany przewodniczącego Rady Powiatu Żywieckiego.

Dzisiaj (19 listopada) Rada Powiatu Żywieckiego wybierała w Żywcu przewodniczącego i jego dwóch zastępców oraz nowy Zarząd Powiatu Żywieckiego ze starostą, wicestarostą i trzema członkami.

Sesję otworzył najstarszy radny Franciszek Dybek. Po złożeniu ślubowaniu przez 26 radnych (nieobecny był Jacek Jarco) w tajnym głosowaniu na przewodniczącego Rady Powiatu Żywieckiego wybrano Wiesława Syptę, którego kandydaturę zaproponował Andrzej Kalata. Tym samym doszło do zmiany na tej funkcji w porównaniu do kadencji 2014 – 2018, gdy przewodniczącym był Roman Rokita (PiS), a Wiesław Sypta jego zastępcą.

W kolejnym tajnym głosowaniu wybrano starostę żywieckiego, którym ponownie został Andrzej Kalata (jego kandydaturę zaproponował Stanisław Kucharczyk z Porozumienia Samorządowego).

Do zarządu proponuję na stanowisko wicestarosty ponownie Stanisława Kucharczyka, a jako członków Zbigniewa Gąsiorka i Jana Witkowskiego oraz Adriana Midora – zaproponował stary-nowy starosta Andrzej Kalata.

I tak też wybrano w tajnym głosowaniu.

Na koniec na wiceprzewodniczących wybrano Tadeusza Pala (jego kandydaturę zgłosiła radna Aleksandra Legierska z PiS) i Władysława Skrzypa (zgłosił go radny Jan Witkowski).

Jak dokładnie głosowano?

Starosta żywiecki – Andrzej Kalata (PiS) – za – 23, przeciw – 2, wstrzymało się od głosu – 1

Wicestarosta żywiecki – Stanisław Kucharczyk (Porozumienie Samorządowe) – za – 23, przeciw – 2, wstrzymało się od głosu – 1

Członek Zarządu Powiatu – Zbigniew Gąsiorek (PiS) – za – 21, przeciw – 3, wstrzymało się od głosu – 2

Członek Zarządu Powiatu – Adrian Midor (PiS) – za – 22, przeciw – 2, wstrzymało się od głosu – 2

Członek Zarządu Powiatu – Jan Witkowski (PiS) – za – 22, przeciw – 3, wstrzymało się od głosu – 1

Przewodniczący Rady Powiatu – Wiesław Sypta (PiS) – za – 23, przeciw – 2, wstrzymało się od głosu – 1

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Tadeusz Pal (PiS) – za – 23, przeciw – 1, wstrzymało się od głosu – 2

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Władysław Skrzyp (PiS) – za – 21, przeciw – 3, wstrzymało się od głosu – 2

Prezydium Rady Powiatu Żywieckiego. Siedzą od lewej: wiceprzewodniczący Tadeusz Pal, przewodniczący Wiesław Sypta i wiceprzewodniczący Władysław Skrzyp. Fot. Paweł Szczotka
Zarząd Powiatu Żywieckiego. Siedzą od lewej: członek zarządu Adrian Midor, wicestarosta Stanisław Kucharczyk, starosta Andrzej Kalata oraz członkowie zarządu Jan Witkowski i Zbigniew Gąsiorek. Fot. Paweł Szczotka
Siedzą od lewej: wiceprzewodniczący Tadeusz Pal, przewodniczący Wiesław Sypta i wiceprzewodniczący Władysław Skrzyp. U góry stoją od lewej: członek zarządu Zbigniew Gąsiorek, wicestarosta Stanisław Kucharczyk, starosta Andrzej Kalata oraz członkowie zarządu Adrian Midor i Jan Witkowski. Fot. Paweł Szczotka
Z prawej Wiesław Płonka (przewodniczący Powiatowej Komisji Wyborczej w Żywcu). Obok niego radny Franciszek Dybek. Fot. Paweł Szczotka
Wiesław Płonka – przewodniczący Powiatowej Komisji Wyborczej w Żywcu. Fot. Paweł Szczotka
Radny Franciszek Dybek. Fot. Paweł Szczotka
Radny Franciszek Dybek (z lewej) przekazuje prowadzenie sesji i łańcuch Wiesławowi Sypcie, nowowybranemu przewodniczącemu Rady Powiatu Żywieckiego. Fot. Paweł Szczotka
navigate_before
navigate_next

google_news
BCBB
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
1 rok temu

PiS rządzi w Żywcu 🙂

komuno wróć
komuno wróć
3 lat temu

Zlikwidować powiaty i to jak najszybciej. Te wydziały które muszą działać np. kartografia, budownictwo itd. dadzą sobie radę. Pieniądze z likwidacji stanowisk politycznych przeznaczyć na drogi, przedszkola, szkoły, szpital itd. Na wszystko wtedy starczy.

Zoltan
Zoltan
3 lat temu
Reply to  komuno wróć

Jak można być takim imbecylem albo nie znać historii by pisać “komuno wróć” tzn., mordować niewygodnych ludzi w piwnicach UB, SB i innych posterunkach MO ? Brak słów, kim trzeba być aby tak pisać !

Tomek
Tomek
3 lat temu

Dobrali sobie do rządzenia PSL. A nie musieli. Jakiś układ????

Jan
Jan
3 lat temu

Nie za dużo tu pisów ?

Zoltan
Zoltan
3 lat temu

I dokładnie tego można było się spodziewać to bardzo dobry wybór, natomiast pan były przew. rady pow. Roman Rokita zasłużył sobie swoją postawą na margines.

Franuś
Franuś
3 lat temu
Reply to  Zoltan

Jaki wybór? Przewodniczący i dwóch Wiceprzewodniczących z jednej partii. Z ilości głosujących “za” wynika, że głosowali cały czas ci sami. Wybierali i dali mandat radnym obywatele a dalej jest porozumienie się.

Franuś
Franuś
3 lat temu

Dziwnie brzmi “wybierali tajnie”. Starosta zaproponował wicestarostę a wicestarosta zaproponował starostę (później była zmiana: szpak dziobał bociana). Na otarcie łez dopuszczono na ośmiu ważnych wymienionych wytłuszczonym drukiem jednego spoza PiS do roboty.