Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko: Płomyki pamięci. Dla tych, którzy odeszli

Fot. Beata Stekla

Dzisiaj zaduszki. Z tej okazji, jak co roku, zapalamy symboliczne światełko dla tych, których żegnaliśmy w ostatnich dwunastu miesiącach.

29 października zmarła bielska malarka Czesława Gewinner (81 lat). Od ulubionego tematu obrazów – kwiatów – nazywana była „bielską kwiaciarką”. Urodziła się w Laskówce Chorąskiej w powiecie tarnowskim. W Tarnowie skończyła liceum plastyczne. Po szkole przeprowadziła się do Bielska-Białej. Dała się też poznać jako utalentowana autorka żartobliwych fraszek.

Alfons Urbaniec (90 l.), wieloletni dyrektor szkoły w Rudzicy, zmarł dzień po swoich urodzinach, 30 października 2019 roku. Na świat przyszedł w Międzyrzeczu Dolnym. Chciał studiować aktorstwo, ale został nauczycielem w Szkole Podstawowej w Rudzicy, a potem jej dyrektorem.

4 grudnia całą Polska wstrząsnęła wiadomość o wybuchu gazu w Szczyrku. Życie straciło siedmiu członków znanej w tym mieście rodziny Kaimów. Tego tragicznego wieczoru śmierć zabrała nestorów rodu Jolantę (65 l.) i Józefa (68), ich wnuka Szymona (8) oraz Annę (38), jej męża Wojciecha (39) i troje ich dzieci – Michalinę (9), Marcelinę (4) i Stanisława (3). Kaimowie prowadzili pensjonat, mieli wyciąg i serwis narciarski, uczyli narciarstwa i snowboardu. Żegnano ich 19 grudnia w kościele pod wezwaniem św. apostołów Piotra i Pawła w Szczyrku. Na ostatnie miejsce spoczynku odprowadziły ich tłumy szczyrkowian.

Kilka dni później, 11 grudnia, zmarł inny szczyrkowianin – Jan Więzik (67 l.). Był zuchmistrzem, pełnił funkcję kierownika Wydziału Zuchowego Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego oraz instruktora Wydziału Zuchowego byłej Chorągwi Bielskiej. Pracował w byłym Hufcu Szczyrk, a potem w Hufcu Beskidzkim jako wieloletni przewodniczący Kręgu Instruktorskiego „Pogorzelica”. Był miejskim radnym w Szczyrku oraz wieloletnim przewodniczącym zarządu jednego ze szczyrkowskich osiedli.

13 grudnia nadeszła wiadomość o śmierci profesora Jana Wajanda (90 l.), wieloletniego pracownika naukowego Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Z uczelnią był związany od początku jej istnienia, piastując w jej strukturach wiele ważnych stanowisk (pierwszy kierownik Oddziału Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej Filii w Bielsku-Białej, dyrektor Instytutu Technologiczno-Samochodowego, dziekan Wydziału Budowy Maszyn).

16 stycznia zmarł ksiądz kanonik Marek Kręcioch (61 l.), proboszcz parafii św. Urbana w Kobiernicach. Był znany w gminie Porąbka jako zapalony pszczelarz. Prowadził własną pasiekę i należał do miejscowego koła pszczelarzy. O swojej pasji potrafił barwnie opowiadać.

Stanisław Hamerlak (80 l.) odszedł 26 stycznia. Był współtwórcą i jednym z założycieli Orkiestry Dętej Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie. Za dokonania na niwie kultury odznaczono go Złotą Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”.

4 lutego odszedł bielszczanin Erwin Wojtyłko (78 l.), niezwykle lubiany i ceniony w całym regonie trener piłkarski. Jako piłkarz zaliczył trzy awanse do wyższej klasy rozgrywkowej, jako trener – sześć. Trenował drużyny praktycznie w całym regionie.

Pięć dni później zmarł Jerzy Podgórny (89 l.), legenda i były wicenaczelnik beskidzkiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a potem honorowy członek tej organizacji. To m.in. dzięki jego zaangażowaniu powstała Grupa Beskidzka GOPR.

1 marca nadeszła wieść o śmierci Oktawiana Fedaka (82 l.), bielskiego filmowca, fotografa, założyciela – wespół z Rajmundem Ohli – kultowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kogucik” oraz Bielskiego Amatorskiego Klubu Filmowego. Z kolei z Henrykiem Urbańczykiem wymyślił FAZY, czyli Międzynarodowy Festiwal Amatorskich Filmów Animowanych. To on zaprojektował funkcjonujące do dzisiaj logo Apeny.

Sześć dni później w Wiedniu zmarł książę Aleksander Józef Sułkowski (79 l.), tytularny X Książę Bielska. Całe życie czuł się bielszczaninem. Opowiadał, że miastu i jego mieszkańcom życzył zawsze jak najlepiej.

2 kwietnia Urząd Miejski w Bielsku-Białej przekazał informację o śmierci Adama Grzywacza (69 l.). Był wieloletnim naczelnikiem Wydziału Gospodarki Miejskiej – od 1998 roku, czyli przez 20 lat. W zeszłym roku przeszedł na emeryturę.

Jan Halama (89 l.), mieszkaniec Bystrej, honorowy obywatel gminy Wilkowice, zmarł 11 maja. Był znany w całym regionie jako „Kronikarz Beskidzki”. Dał się poznać jako historyk, hobbysta, poeta i kolekcjoner. Był jednym z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Bystrej. Wyróżniony w Plebiscycie Osobowość Ziem Górskich, nominowany do Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina.

Andrzej Bizoń (44 l.) był modelem, aktorem, posiadaczem tytułu Mistera Beskidów i najprzystojniejszego Polaka. Reprezentował Polskę w konkursie Mister Intercontinental w Hanowerze. Wystąpił m.in. w filmie „Pogoda na jutro” i serialu „Na Wspólnej”. Dla świata odkryła go Lucyna Grabowska-Górecka, właścicielka znanej bielskiej agencji modelek i modeli. Pochodził z Witkowic w gminie Kęty. Przed śmiercią długo chorował. Odszedł 18 maja.

29 maja świat polskiej kultury stracił Jerzego Pilcha (68 lat), pisarza pochodzącego z Wisły, którą opiewał w swoich książkach. Siedmiokrotnie nominowany do literackiej nagrody Nike, otrzymał ją za powieść „Pod Mocnym Aniołem”. Pisywał znakomite felietony m.in. do „Tygodnika Powszechnego” i „Polityki”. Był zapalonym kibicem Cracovii.

Dwanaście dni później informowaliśmy o śmierci Antoniny Górnej (90 l.), wieloletniej przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Mesznej oraz lokalnej działaczki społecznej, wyróżnionej tytułem Honorowej Obywatelki Gminy Wilkowice i nominacją do nagrody im. Londzina.

19 czerwca zmarł ksiądz Zbigniew Powada (74 l.), wieloletni proboszcz bielskiej parafii św. Mikołaja, kapelan podbeskidzkiej „Solidarności” oraz opiekun Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Proboszczem w „Mikołaju” był przez 33 lata. Uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Solidarności Podbeskidzia” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Andrzej Kostyński (60 l.) był wieloletnim zastępcą dyrektora ds. technicznych Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej. W MZD przepracował ogółem 35 lat. Zmarł 18 lipca. Przedtem długo i ciężko chorował. Współpracownicy zapamiętali go jako dobrego człowieka i świetnego fachowca.

Pod koniec lipca odeszła znakomita siatkarka bielskiego BKS-u Maria Czylok (77 l.). Do bialskiego klubu przeszła w 1959 roku z Piasta Cieszyn. Karierę zawodniczą zakończyła w 1976 roku. Klub podał informację o jej śmierci 29 lipca.

24 sierpnia śmierć zabrała księdza kanonika Stanisława Kocańdę (90 l.), wieloletniego proboszcza parafii w Ryczowie. Zanim tam trafił był wikarym m.in. w Inwałdzie, Bestwinie i Kętach. Od 2014 roku przebywał w Domu Księży Chorych w Krakowie-Swoszowicach.

Edward Mikołajczyk (80 l.), znakomity dziennikarz i prezenter telewizyjny, pochodził z Czechowic-Dziedzic. Popularność zdobył w latach 70. XX wieku współprowadząc programy w ramach tzw. „Studio 2” oraz cykl „Wszystko za wszystko”. Pracował też jako rzecznik prasowy Polskiego Związku Piłki Nożnej. Za zasługi dla telewizji odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 8 września.

21 września, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł Jan Mrzyk (64 l.) z Międzyrzecza Górnego. Od 1978 działał w Polskim Czerwonym Krzyżu. Zainicjował powstanie Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Zawodowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, w którym pełnił funkcję prezesa. Utworzył Klub HDK PCK przy Urzędzie Gminy w Jasienicy, któremu także prezesował – a potem był jego wiceprezesem. Krótko przed śmiercią odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pięć dni później zmarł Grzegorz Bury (58 l.), bielszczanin, fotograf, malarz, właściciel Galerii Sztuki Współczesnej ToTu i antykwariatu Niebieski Rower. Dobry duch bielskiego Rynku odszedł nagle, pozostawiając po sobie puste miejsce.

25 września zmarł Herbert Szeliga (63 l.), zasłużony działacz ochotniczej straży pożarnej w Janowicach i wieloletni skarbnik OSP w tej miejscowości. Jako druh był wielokrotnie odznaczany za zasługi dla pożarnictwa, regionu i województwa.

Tłumy wadowiczan żegnały siostrę Magdalenę, czyli Danielę Strzelecką (85 l.). W klasztorze w Wadowicach przebywała od 1977 roku. Najpierw była tam katechetką, a potem kustoszką w muzeum otwartym w domu rodzinnym Jana Pawła II. Zmarła 29 września.

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i były prezes Polskiej Rady Ekumenicznej Jan Szarek (84 l.) spoczął na cmentarzu Ewangelickim w Bielsku-Białej 17 października. Zmarł dziewięć dni wcześniej w Cieszynie. Był zakażony koronawirusem.
Beata Stekla

google_news