Wydarzenia Bielsko-Biała Żywiec

Żywieckie Gody na start! – WIDEO | SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Ubiegłoroczne Żywieckie Gody na Rynku w Żywcu. Fot. Paweł Szczotka

W najbliższy weekend rozpocznie się 55. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych, czyli Żywieckie Gody. Przez trzy weekendy nie zabraknie atrakcji, a przede wszystkim doskonałej zabawy.

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor mówi, że ta wyjątkowa impreza rozpocznie się od Przeglądu Grup Kolędniczych i Obrzędowych Występujących w Izbie.

W tym roku kolęd i powinszowań solistów i grup z różnych zakątków Beskidów będziemy mogli posłuchać w sobotę i niedzielę (13 i 14 stycznia) od 11.00 w Auli Domu Katolickiego, który znajduje się w pobliżu konkatedry w Żywcu. Będzie zatem większa dostępność i mamy nadzieję, że przyciągnie to również większą publiczność – zachęca burmistrz Antoni Szlagor.

16 i 17 stycznia w żywieckim Miejskim Centrum Kultury planowane są przesłuchania w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek – Pastorałka Żywiecka. Pierwszego dnia rozpoczną się one o 12.00, a drugiego o 9.00. Koncert laureatów planowany jest 20 stycznia o 16.00. Dzień wcześniej o 18.00 w koncercie noworocznym wystąpi zespół Ziemia Żywiecka.

Fot. Materiał prasowy

20 stycznia Żywieckie Gody trafią i do Milówki z atrakcyjnym dniem plenerowym. O 9.00 na Rynku rozpocznie się rywalizacja w trzaskaniu z bata. A nieco godzinę później korowód uczestników przejdzie z Rynku do amfiteatru, gdzie odbędzie się widowiskowy Konkurs Kolędowania Dziadów Noworocznych i Jukacy. Do przeglądu zgłosiło się 21 zespołów.

Warto także przyjechać do nas 21 stycznia, gdy o 18.00 w kościele w koncercie kolęd i pastorałek wystąpi zespół Wierchy oraz 25 stycznia do Muzeum Stara Chałupa, gdzie o 16.00 odbędzie się pokazowa impreza ze skubaniem pierza, przędzeniem wełny, łuskaniem fasoli, degustacją potraw i występem kolędników – mówi wójt gminy Milówka Robert Piętka.

27 stycznia dzień plenerowy odbędzie się w Żywcu. Korowód zespołów tradycyjnie już wyruszy o 11.00 spod Karczmy Żywieckiej i ulicą Kościuszki przejdzie na Rynek. Tam zespoły zaprezentują się w krótkich występach. O 16.00 w żywieckim MCK rozpocznie się Beskidzki Karnawał z kiermaszami, degustacją potraw i występami, które przygotują poszczególne gminy powiatu żywieckiego.

Tego samego dnia o 17.00 w Milówce rozpocznie się Zabawa Dziadowska (sprzedaż biletów od 15 stycznia – więcej szczegółów – TUTAJ), a 28 stycznia o 13.00 impreza Gościna z tańcami (bilety do nabycia w dniu imprezy).

Fot. Materiał prasowy

Także 28 stycznia zaplanowano koncert laureatów Żywieckich Godów w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej. Początek o 17.00.

Fot. Materiał prasowy

Organizatorami Żywieckich Godów są Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.

Do Milówki na Dzień Plenerowy 20 stycznia zaprasza Grażyna Kąkol, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce

Na imprezy towarzyszące oraz koncerty w ramach Żywieckich Godów do Milówki zaprasza Grażyna Kąkol, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce

Jeśli już będziecie w Milówce, to koniecznie odwiedźcie Galerii Dziadów Noworocznych i Szlachciców

Fot. Materiał prasowy

Fot. GOK MIlówka

Fot. GOK MIlówka

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pasajero
pasajero
4 miesięcy temu

W SZYwcu zieje pisem i to wystarczy.

powód do dumy
powód do dumy
4 miesięcy temu
Reply to  pasajero

Super! Kolejne miasta ogłaszają ,że są wolne od platformy

?
?
4 miesięcy temu

Kto to ? Tusk i Bodnar?

ha ha
ha ha
4 miesięcy temu
Reply to  ?

dowcip przednio-tylny

Biohazard
Biohazard
4 miesięcy temu
Reply to  ?

Już sam taki komentarz pod tym działem mówi wszystko:))))żal