Wydarzenia Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Turbiny rdzewieją

Fot. Bogdan Szpila

Elektrownia w Świnnej Porębie zamiast zarabiać, niebawem pochłonie kolejne miliony.

Nijak ma się to do zapowiedzi sprzed ponad roku, gdy reprezentanci rządu z wielką pompą ogłaszali (26 lipca 2017) na koronie zapory zakończenie budowy Zbiornika Świnna Poręba. Oficjele z dumą mówili wówczas o rychłym uruchomieniu wybudowanej kosztem 46,3 mln zł. elektrowni wodnej, a nieprzekraczalnym terminem miał być przełom 2017/2018 roku.

Niebawem od owego „ostatecznego” terminu minie… rok, a dwie zamontowane tu turbiny Kaplana wciąż nie wyprodukowały nawet 1 Wata energii elektrycznej! I wciąż nie wiadomo, kiedy wyprodukują. Według informacji przekazanych przez Hannę Piasecką z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rozruch elektrowni w Świnnej Porębie będzie prowadzony od 3 grudnia 2018 roku do 23 stycznia 2019 roku. Termin jest jednak zagrożony, bowiem firma Skanska oraz podwykonawcy turbozespołu (ZRE Gdańsk) na spotkaniu w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, zastrzegli, że data rozpoczęcia rozruchu „uwarunkowana jest możliwościami kadrowymi podwykonawców wysokospecjalistycznych prac rozruchowych”. Co istotne, „wysokospecjalistyczne prace rozruchowe” pochłoną duże pieniądze. W tym roku PGW WP RZGW w Krakowie na rozruch elektrowni przeznaczy 532.600 zł. Natomiast w 2019 roku wydatki „rozruchowe” mogą wynieść nawet 2,3 mln złotych. Według NFOŚiGW, RZGW w Krakowie negocjuje ze Skanską niższe koszty rozruchu elektrowni.

Ponad roczna obsuwa w uruchomieniu elektrowni wodnej w Świnnej Porębie, to pokłosie trwających ponad rok prac nad zmianami w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii. W czerwcu 2018 roku Prezydent RP podpisał zmiany w ustawie o OZE, lecz wówczas okazało się, że konieczna jest aktualizacja dokumentów umożliwiających elektrowniom przystąpienie do tzw. aukcji na zieloną energię. Nowy certyfikat dla elektrowni w Świnnej Porębie został wydany we wrześniu, co umożliwiło rozpoczęcie negocjacji ze specjalistami o rozruchu urządzeń. Na pytanie, jak spiszą się generatory – które w międzyczasie zdążyły stracić gwarancję producenta – odpowiedź otrzymać możemy najwcześniej za kilka miesięcy.

12
Skomentuj

avatar
4 Komentarzy
8 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
12 Komentarzy
machiavellize_wsiFranuśSzymonze_wsi Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
machiavelli
Gość
machiavelli

zostanie zmodernizowana na turbinę węglową na węgiel z Brzeszcz i nastanie jasność inwestycji

Franuś
Gość
Franuś

Dodaj Szymon do swoich wypowiedzi, że nie mają prawa się wypowiadać i ci którzy komentują w sobotę a już na pewno nie w niedzielę. Bo jak domniemam jesteś mocno praktykującym katolikiem (nie ze słownictwa i traktowania bliźnich) a pisanie w niedzielę to niekonieczna praca. No i że oprócz tego, że emeryci gówno wiedzą (cytat), inni… (nie będę cytował) to jeszcze ktoś więcej nie może wiedzieć. I na koniec: “ja najlepiej wiem”.

piotr
Gość
piotr

znam sie na tym i jestem skłonny dołączyć do ekipy rozruchowej

ze_wsi
Gość
ze_wsi

Ale przecież przez ostatnich 8 lat Polcy i Polacy… Jak to, przecięto, poświęcono, TVP pokazała i co…. załamany jestem

Szymon
Gość
Szymon

Beskidzka24=TVN24 końcówka się zgadza. Pan Galczak chyba członkiem PO zostanie. Brawo dla totalnych z Podbeskidzia i dla p.Szpili

ze_wsi
Gość
ze_wsi

taa… wszędzie TVN, szatani jedni

Szymon
Gość
Szymon

@ze_wsi sam zacząłeś o TVP więc odpowiedź była w podobnym rynsztokowym tonie

ze_wsi
Gość
ze_wsi

“w rynsztokowym tonie” ?! TVP ?! – jak na wyznawcę PiSlamu, brzydko się odnosisz do swoich. Pewnie już nie możesz się doczekać repolonizacji mediów, wtedy wszystko będzie najpolskie, narodowe, prawdziwe.

Szymon
Gość
Szymon

Panie , kury macać i krowy doić, a nie na portalach siedzieć od rana.Komentator wiejski się znalazł

ze_wsi
Gość
ze_wsi

lepsze to od bycia wyznawcą Populistów i Socjalistów. Kultura u ciebie jak nie przymierzając u Pawłowicz…

z miasta
Gość
z miasta

Ty masz chyba jakieś urojenia. Masz tutaj napisane czarno na białym dlaczego jest opóźnienie i ty za to obwiniasz portal, który ośmielił się o tym napisać? Masz retorykę czysto bolszewicką.

Szymon
Gość
Szymon

Robię to trochę z przekory bo już nie mogę słuchać tego waszego pierdolenia jak to źle w Polsce jest.Pozdrawiam emerytów którzy gówno wiedzą