Na sygnale Żywiec

Żywiec: Wyłudzili 1,2 mln zł w placówkach oświatowo-wypoczynkowych

Cztery osoby z powiatu żywieckiego zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego z Bielska-Białej. Zdaniem Prokuratury Regionalnej w Katowicach osoby te, za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Żywcu, wyłudziły 1,2 miliona złotych. Pieniądze miały pochodzić z dopłat do wypoczynku dla dzieci. Czwórka zatrzymanych usłyszała zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie i z oszustwami.

Do wyłudzenia kwoty 1 miliona 172 tysięcy złotych, za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Żywcu, miało dojść w latach 2012 – 2016 roku. – Pieniądze wyłudzono na podstawie podrobionych dokumentów, które miały potwierdzać fakt pobytu dzieci i młodzieży z terenu kraju, w placówkach oświatowo-wypoczynkowych znajdujących się na terenie powiatu żywieckiego. Działając na polecenie prokuratury funkcjonariusze CBŚP zatrzymali cztery osoby związane z kierownictwem placówek oświatowo–wypoczynkowych, na rzecz których wypłacane były kwoty udzielanych dotacji.

Zatrzymanym Barbarze S., Iwonie J., Krzysztofowi J. i Marianowi J., prokurator zarzucił popełnienie, w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, przestępstw z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. i art. 297 § 1 k.k. w zw. z art. 270 § 1 k.k. i inne. Z tytułu popełnienia zarzucanych czynów, podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Z wyłączeniem Mariana J., pozostałe podejrzane osoby przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów, składając w sprawie obszerne wyjaśnienia. Wobec wszystkich podejrzanych, prokurator zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze, w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu, zawieszenie w funkcji i nakaz powstrzymywania się od wykonywania określonej działalności. Dokonano również tymczasowego zajęcia na mieniu ruchomym w celu wydania postanowień o zabezpieczeniu majątkowym. Śledztwo ma charakter rozwojowy, aktualnie status podejrzanego posiada w nim łącznie 5 osób. Nie są wykluczone zatrzymania kolejnych osób. Prowadzone postępowanie dowodowe koncentruje się na ustaleniu i zweryfikowaniu ostatecznej kwoty oszustw na szkodę Skarbu Państwa z tytułu przyznawanych dotacji oświatowych ogólnych – informuje Ireneusz Kunert, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

 

google_news