Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

12 godzin stania pod szpitalem, czyli bielskie pogotowie podsumowuje rekordowy rok

Grafiki: Bielskie Pogotowie Ratunkowe

Ponad 31 tysięcy zdarzeń w 2021 roku obsłużyły karetki Bielskiego Pogotowia Ratunkowego. To wzrost o ponad 11 procent w stosunku do 2020 roku i najwięcej w historii działalności Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.

Jak informują w BPR, spośród 31 724 zadysponowanych wizyt, 30 201 zakończyło się zaopatrzeniem pacjenta. Znaczący wpływ na liczbę zdarzeń miały liczby wizyt podczas trzeciej i czwartej fali koronawirusa. – W czasie całego roku udzielono pomocy prawie trzem tysiącom pacjentów zarażonych Covid-19. W kierunku koronawirusa przebadaliśmy ponad 10 tysięcy pacjentów w ramach wizyt zespołów ratownictwa medycznego, z czego 1 440 uzyskało wynik pozytywny – wyliczają ratownicy.

Najwięcej wizyt zespoły zrealizowały w marcu, kiedy to pomocy udzielono 3 156 pacjentom. Natomiast najmniej karetki wyjeżdżały w lutym, a więc tuż przed rozpoczęciem trzeciej fali koronawirusa. Najwięcej wyjazdów (134) naliczono 5 kwietnia, czyli w poniedziałek wielkanocny. Za to najmniej wyjazdów zespoły zrealizowały 28 września (54).

Stan 14 040 pacjentów nie pozwalał na pozostanie w miejscu zdarzenia i należało ich przetransportować do szpitala. Najwięcej razy, bo aż 7 478, przewieziono ich do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. – Niestety, również do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej należy niechlubny rekord przekazania pacjenta od zespołu ratownictwa medycznego, a trwało to aż dwanaście godzin! Łącznie ponad 3 685 pacjentów w ubiegłym roku oczekiwało ponad 30 minut na przyjęcie w szpitalu – nie kryją w bielskim pogotowiu.

W czasie trwania trzeciej fali koronawirusa, zgodnie z Wojewódzkim Planem Ratownictwa Medycznego, zostały uruchomione trzy dodatkowe zespoły, a w grudniu, w czasie trwania czwartej fali, dodatkowe dwa. Te dodatkowe zespoły w 2021 roku pomogły 1 770 pacjentom.

Ponad połowa pacjentów w 2021 roku miała powyżej 65 lat, z kolei dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia udzielono pomocy 1 411 razy. Niestety, 643 razy nie udało się pomóc pacjentom i kierownik zespołu ratownictwa medycznego musiał stwierdzić zgon.

Bielskie Pogotowie Ratunkowe otrzymało w 2021 roku dwukrotnie wsparcie ze środków Unii Europejskiej. W ramach projektu pn. „Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu i miasta Bielsko-Biała poprzez zakup ambulansów sanitarnych z wyposażeniem, a także zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom pracującym w zespołach ratownictwa medycznego” z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za prawie 3 miliony złotych zakupiono pięć ambulansów ze sprzętem medycznym oraz szesnaście urządzeń do dekontaminacji ambulansów wraz z płynem, a także sprzęt ochronny dla pracowników, tj. maski ochronne i kombinezony. W ramach projektu „Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego poprzez zakup nowoczesnego sprzętu – ambulansu sanitarnego z defibrylatorem, respiratorem, ssakiem oraz komorą ochronną BIO-BAG” z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa otrzymano 487 tys. zł.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
1 rok temu

dziękujemy za pomoc, liczymy że dodatek covidowy zostanie wycofany, zgonów będzie znacznie mniej i zakażeń także, Posłowie powinni apelować by wracać do normalności a nie propagować preparat w fazie testu, bo jak pokazał zachód do niczego dobrego to nie doprowadza, jedynie do wdrażania certyfikatu niewolnika

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  Jacek

Liczyć (na cud) nie wystarczy, w jaki sposób zakażeń i zgonów ma być mniej skoro nie tylko szczepionka ale i maseczka jest niewolnictwem?

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

Aby było bardziej okazale wśród liczb, potrzebny wykres ile kilometrów przejechało pogotowie w danych miesiącach, ile kosztowały wyjazdy w miesiącach itp. Ogólnie szacunek za bardzo ciężką robotę, ratującą życie ludziom. Do bicia rekordów raczej niech się pogotowie nie bierze.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

Po co ci ten wykres?

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

Aby mnie wykreślić, tego nie wiesz podszywacz?

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

Tak naprawdę, aby wykreślić podszywacza.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

Typowy komentarz intryganta. Byle siać zamęt i mnożyć puste komentarze.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

Nieprawda, te komentarze Hermenegildy oryginał obnażają pustą głowę podszywacza.