Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Oświęcim

38. rocznica wielkiego podbeskidzkiego strajku

Od 27 stycznia do 6 lutego 1981 roku trwał w ówczesnym województwie bielskim strajk generalny, ogłoszony przez Region Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”. Uroczystość przypominająca tamto niezwykłe, zwycięskie wydarzenie miała miejsce w poniedziałek, 4 lutego, w sali koncertowej bielskiej Szkoły Muzycznej.

Podbeskidzki strajk generalny, w którym uczestniczyło blisko 200 tysięcy osób z ponad 400 zakładów pracy i  instytucji  przeszedł do historii jako wydarzenie bezprecedensowe w skali kraju. Był to bowiem największy, najdłużej trwający protest o politycznym, a nie ekonomicznym charakterze. -Nie walczyliśmy o wyższe pensje czy ziemniaki i kapustę na zimę, ale o wolną Polskę, o oczyszczenie ze zła przynajmniej naszej małej, podbeskidzkiej ojczyzny, licząc, że naszym śladem pójdą inni – podkreślał przywódca strajku Patrycjusz Kosmowski, gorąco witany przez uczestników uroczystości. Strajk doprowadził do odwołania skorumpowanych władz partyjnych i administracyjnych Bielska-Białej oraz województwa bielskiego. – Odnieśliśmy zwycięstwo, uniknęliśmy rozlewu krwi – mówił do zebranych Stanisław Szwed, wywodzący się z „Solidarności” wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. -Stanęliście po właściwej stronie – podsumował Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, i z udziałem Andrzeja Sznajdera, dyrektora katowickiego oddziału IPN, wręczył ponad 40. działaczom „Solidarności” odznaczenia państwowe – Krzyże Wolności i Solidarności. Z kolei przewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” Marek Bogusz oraz wiceprzewodniczący Andrzej Madyda i Stanisław Sołtysik wręczyli statuetki i dyplomy związkowe.

Spotkanie zakończyło kuluarowe, wspomnieniowe spotkanie przy poczęstunku.

Zdjęcia: Zdzisław Niemiec

 

google_news
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Quest
Quest
5 lat temu

Podsumowania jakos nie bylo ….co zostalo osiagniete , przedszkole jedynie , partyjniacy juz byli na odstawce bez wzgledu na strajk , Kosmaty z resztka nawiedzonych pozniej odstawieni od negocjacji nie mieli nic do zaoferowania …. totalna kleska i obrazek cwaniackich podjazdow wielu dzialaczy z szefem regionu na czele …. SB-ecja zacierala rece , dostawali prace w zarzadzie regionu , zaliczali pozniej swoje stanowiska w wojewodztwie ….. zostal obrazek do dzis … smutek i zal po czyms co mozna bylo uniesc na wyzyny ….co sie stalo z prawdziwymi dzialaczami z sierpnia 1980 , gdzie przywodcy z tego okresu !!

Emilian
Emilian
5 lat temu

Żałosne

Jan
Jan
5 lat temu

SOLIDARNOSC !!!!! Gdzie spełnienie postulatów z sierpnia 80 !!! Jaki wiek emerytalny !!!! Fajnie się działa jak się całe życie żyło na czyjś koszt. Gdzie pracowali obecni członkowie władz związku ???? Etatowi działacze !!!!

HARRY
HARRY
5 lat temu

IM DALEJ OD TAMTEGO CZASU TYM WIĘCEJ GOŚCI SIĘ WYPINA DO ODZNACZEŃ…

HARRY
HARRY
5 lat temu

IM DALEJ OD TAMTEGO CZASU TYM WIĘCEJ SIĘ GOŚCI WYPINA DO ODZNACZEŃ..

WYBORCA
WYBORCA
5 lat temu

Widać ,że tyko zwolennicy PiS i ich członkowie tak jak ich wódz strajkowali i byli internowani .Żenada .
Nie wiadomo czy smiać się czy płakać .

ZOMOWIEC-DEMOKRATA
ZOMOWIEC-DEMOKRATA
5 lat temu
Reply to  WYBORCA

Mylisz się,świadkowie tych wydarzeń wiedzą,że największe zasługi mają osoby które zasiadają w Parlamencie Europejskim lub od kilku lat w szeregach KOMITETU OBRONY DEMOKRACJI wyrażają swoje niezadowolenie na ulicy .

kęczanin
kęczanin
5 lat temu

Pamiętam jak z matką chodziliśmy pod płot ZAM-u w Kętach ,żeby ojcu dostarczyć żarcie i dać mu wsparcie.Pamiętam jak ksiądz Zajda swoją tam obecnością wspierał protestujących.Pamiętam jak nauczycielka wyrzuciła mnie za drzwi ze słowami ; ” to idź strajkować ,jak Twoi rodzice ! ”
Dzięki takiej postawie ludzi pracy skończył się PRL ,a kto na ich plecach zrobił “karierę ,jest sprawą drugorzędną.
To był jeden z tych zrywów które na stale zapisane zostały na kartach historii !

maurycy
maurycy
5 lat temu

Kto zyskał, ten zyskał. Ocenę zasadności wystawią młodsze pokolenia.

Jędrek
Jędrek
5 lat temu

a co tam robi zawojski nierób ?