Wydarzenia Czechowice-Dziedzice

50 lat od wielkiego pożaru. Wystawa na czechowickim rynku i miejskie uroczystości

Fot. Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach

Na placu Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach stanęła wystawa upamiętniająca 50. rocznicę tragicznego pożaru w czechowickiej rafinerii. To inauguracja uroczystych obchodów rocznicy, które odbędą się w najbliższą niedzielę.

Wystawa – jak informuje Urząd Miejski – składa się z 20 plansz poświęconych tragicznym wydarzeniom, które rozegrały się w Czechowicach-Dziedzicach w czerwcu 1971 roku. To archiwalne zdjęcia, przypomnienie dramatycznej akcji gaśniczej oraz hołd wobec bohaterskich obrońców rafinerii i ofiar pożaru uznawanego do dnia dzisiejszego za największą i najtragiczniejszą katastrofę przemysłową w powojennej Polsce. W formie cyfrowej wystawę można oglądać na stronie internetowej czechowickiego ratusza.

Główne obchody 50. rocznicy tragicznego pożaru, w których weźmie udział delegacja Urzędu Miejskiego z burmistrzem Marianem Błachutem odbędą się w niedzielę, 27 czerwca.

O 11.15 planowane jest złożenie kwiatów na pomniku-mogile zbiorowej ofiar pożaru na cmentarzu parafialnym kościoła pw. NMP Wspomożenia Wiernych. O 12.00 odbędzie się msza św. w intencji ofiar pożaru w kościele pw. NMP Królowej Polski. Następnie planowane jest przejście uczestników pod znajdujący się w pobliżu pomnik ofiar pożaru, gdzie odbędzie się krótka uroczystość, w tym uczczenie pamięci ofiar minutą ciszy i złożenie kwiatów.

O wieczorach wspomnień w czechowickiej książnicy pisaliśmy już TUTAJ.

KB_starsza
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ludwik
Ludwik
1 miesiąc temu

A ludzie winni tych zaniedbań, tej fuszerki i brakoróbstwa które skutkowało katastrofą dożyli spokojnie swoich dni lub cieszą się starością na wolności. Nikt nigdy ich nie rozliczył.