Czechowice-Dziedzice Kultura i rozrywka

50. rocznica pożaru rafinerii. Wieczory wspomnień w czechowickiej bibliotece

W czechowickiej książnicy odbędą się wyjątkowe wieczory wspomnień, poświęcone pożarowi rafinerii sprzed 50 lat.

Spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Paderewskiego zaplanowano na 25 i 26 czerwca. W obu przypadkach rozpoczną się o 19.30.

– W pierwszej, kilkunastominutowej części, Janusz Chmielniak opowie o pożarze rafinerii i innych aspektach pożarniczych. W drugiej zaprezentowane zostaną dwa filmy ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic: „Pożar rafinerii Czechowice w 1971” oraz „Między Wisłą a Białą”. Pierwszy poświęcony jest pożarowi rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach, który wybuchł 26 czerwca 1971 roku o 19.50. Trwał do 1 lipca tegoż roku i pochłonął 37 ofiar. W drugim filmie będzie można zobaczyć, jak wyglądało miasto pięćdziesiąt lat temu – przybliża Jacek Cwetler z Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. Co ciekawe, oba filmy będą wyświetlone z projektora z epoki i 16-milimetrowych taśm szpulowych. Będzie więc jak w starym kinie.

Wstęp na te wydarzenia jest wolny, choć ilość miejsc jest ograniczona.

Ponadto, w ramach rocznicy, w bibliotecznej galerii będzie można obejrzeć wystawę związaną z tym tragicznym dla mieszkańców Czechowic-Dziedzic wydarzeniem.

Sarni_karta
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments