Rozwój świadomości ekologicznej, poczucie odpowiedzialności za Ziemię, ale także zwiększenie zanieczyszczenia środowiska powodujące choroby cywilizacyjne czy wzrost cen energii doprowadziły do konieczności szukania innowacyjnych rozwiązań energetycznych. Dostawcy prądu w Polsce w obliczu tak dużego wyzwania z zaangażowaniem działają na rzecz wprowadzenia odnawialnych źródeł energii.
1. Liderzy energetyczni na rynku polskim
2. Taryfy prądu- jaka jest najodpowiedniejsza dla Ciebie?
3. Odnawialne źródła energii- schemat instalacji fotowoltaicznej
Liderzy energetyczni na rynku polskim
Najczęściej wybierani dostawcy prądu w Polsce to takie firmy jak Energa, Innogy, Tauron, Fortum, Enea oraz Polska Grupa Energetyczna (PGE). Największy z nich to właśnie PGE. Co ciekawe, ten dostawca energii poza tradycyjnym pozyskiwaniem energii wykorzystuje również odnawialne źródła, takie jak farmy wiatrowe czy elektrownie wodne.
Taryfy prądu- jaka jest najodpowiedniejsza dla Ciebie?
Dostawcy prądu umożliwiają korzystanie z wybranej taryfy prądu w zależności od Twoich potrzeb. Jest wiele opcji i możliwości, dlatego warto, żebyś zastanowił się nad tym, do czego będziesz najczęściej używał prądu? w jakich godzinach zużycie prądu będzie największe? Jeśli chciałbyś cały czas z taką samą intensywnością korzystać z energii, możesz wybrać rozwiązanie jednostrefowe- ta sama cena przez cały dzień. Jeśli jednak pracujesz poza domem, możesz skorzystać z dopasowanej do Ciebie taryfy prądu- dwustrefowa ze strefą dzienną i nocną; różne wariacje taryfy dwustrefowej –szczytowej i pozaszczytowej, a także taryfa trójstrefowa. Jeśli nie jesteś pewien, możesz zawsze skontaktować się ze swoim dostawcą prądu i dopytać o szczegóły.
Odnawialne źródła energii- schemat instalacji fotowoltaicznej
Wzrost poczucia odpowiedzialności za planetę, a także możliwość zmniejszenia rachunków za energię elektryczną wpłynęły na rozwój odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Jeśli ciekawi Cię, jak działa i jak wygląda schemat instalacji fotowoltaicznej, już spieszę z wyjaśnieniem. Mechanizm działania jest dosyć prosty. Energia słoneczna nagrzewa krzem (najczęściej wykorzystywany do produkcji paneli słonecznych) wprawiając jego cząsteczki w ruch. Ruch ten powoduje wywarzanie energii- prąd stały, który następnie dzięki odpowiednim mechanizmom (falownik- inwerter) zamieniany jest w prąd zmienny. Sama budowa ogniwa fotowoltaicznego jest dosyć specyficzna, ale ważne jest, żebyś wiedział, że ogniwa krzemowe mogą być pierwszej, drugiej i trzeciej generacji. Rodzaj generacji ogniwa krzemowego wpływa na jego wydajność, co z kolei decyduje o żywotności baterii słonecznych.