Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Dostawcy prądu w Polsce- tradycyjne źródła czy energia odnawialna?

Rozwój świadomości ekologicznej, poczucie odpowiedzialności za Ziemię, ale także zwiększenie zanieczyszczenia środowiska powodujące choroby cywilizacyjne czy wzrost cen energii doprowadziły do konieczności szukania innowacyjnych rozwiązań energetycznych. Dostawcy prądu w Polsce w obliczu tak dużego wyzwania z zaangażowaniem działają na rzecz wprowadzenia odnawialnych źródeł energii.

1.      Liderzy energetyczni na rynku polskim

2.      Taryfy prądu- jaka jest najodpowiedniejsza dla Ciebie?

3.      Odnawialne źródła energii- schemat instalacji fotowoltaicznej

Liderzy energetyczni na rynku polskim

Najczęściej wybierani dostawcy prądu w Polsce to takie firmy jak Energa, Innogy, Tauron, Fortum, Enea oraz Polska Grupa Energetyczna (PGE). Największy z nich to właśnie PGE. Co ciekawe, ten dostawca energii poza tradycyjnym pozyskiwaniem energii wykorzystuje również odnawialne źródła, takie jak farmy wiatrowe czy elektrownie wodne.

Taryfy prądu- jaka jest najodpowiedniejsza dla Ciebie?

Dostawcy prądu umożliwiają korzystanie z wybranej taryfy prądu w zależności od Twoich potrzeb. Jest wiele opcji i możliwości, dlatego warto, żebyś zastanowił się nad tym, do czego będziesz najczęściej używał prądu? w jakich godzinach zużycie prądu będzie największe? Jeśli chciałbyś cały czas z taką samą intensywnością korzystać z energii, możesz wybrać rozwiązanie jednostrefowe- ta sama cena przez cały dzień. Jeśli jednak pracujesz poza domem, możesz skorzystać z dopasowanej do Ciebie taryfy prądu- dwustrefowa ze strefą dzienną i nocną; różne wariacje taryfy dwustrefowej –szczytowej i pozaszczytowej, a także taryfa trójstrefowa. Jeśli nie jesteś pewien, możesz zawsze skontaktować się ze swoim dostawcą prądu i dopytać o szczegóły.

Odnawialne źródła energii- schemat instalacji fotowoltaicznej

Wzrost poczucia odpowiedzialności za planetę, a także możliwość zmniejszenia rachunków za energię elektryczną wpłynęły na rozwój odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Jeśli ciekawi Cię, jak działa i jak wygląda schemat instalacji fotowoltaicznej, już spieszę z wyjaśnieniem. Mechanizm działania jest dosyć prosty. Energia słoneczna nagrzewa krzem (najczęściej wykorzystywany do produkcji paneli słonecznych) wprawiając jego cząsteczki w ruch. Ruch ten powoduje wywarzanie energii- prąd stały, który następnie dzięki odpowiednim mechanizmom (falownik- inwerter) zamieniany jest w prąd zmienny. Sama budowa ogniwa fotowoltaicznego jest dosyć specyficzna, ale ważne jest, żebyś wiedział, że ogniwa krzemowe mogą być pierwszej, drugiej i trzeciej generacji. Rodzaj generacji ogniwa krzemowego wpływa na jego wydajność, co z kolei decyduje o żywotności baterii słonecznych.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments