Wystrój pomieszczeń hotelowych ma znaczący wpływ na opinie gości o danym obiekcie. Oprócz dobrania wysokiej jakości mebli, należy również pamiętać o odpowiedniej aranżacji okien. Eleganckie zasłony czy stylowe firany pełnią bowiem nie tylko funkcje estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne. Wpływają na przytulną atmosferę pokoju, zapewniają prywatność i efektywny wypoczynek. Na jakie elementy należy jednak zwrócić uwagę wybierając zasłony hotelowe?
Rodzaje zasłon hotelowych
Eleganckie zasłony do hotelu różnią się między sobą kolorami, wzorami, a także właściwościami. Niektóre z nich mają przede wszystkim skutecznie chronić przed promieniami słonecznymi, a z kolei inne tkaniny cechują się wysoką ognioodpornością. Wybór odpowiednich zasłon powinien jednak głównie zależeć od potrzeb i warunków panujących w obiekcie hotelowym.
Zasłony zaciemniające dedykowane są wszystkim wnętrzom, do których dociera zbyt dużo światła dziennego. Najczęściej wykonywane są one z blackoutów lub dimoutów, które charakteryzują się różnym poziomem zaciemnienia. Zasłony z tkanin blackout zapewniają gościom hotelowym całkowite zaciemnienie pokoju, bez względu na panującą za oknem pogodę. Tego typu tekstylia są wyjątkowo trwałe, ale jednocześnie wpływają na estetyczny wygląd pomieszczenia. W pełni odpowiadają na wymagania gości, którzy oczekują stuprocentowego zaciemnienia.
Zasłony dimout nie są za to w stanie zapewnić całkowitego zaciemnienia, dlatego nadają się głównie do wnętrz, w których nie potrzeba aż tak mocnego krycia. Wykonane są one ze splotu, który przypomina naturalny len, dlatego doskonale pasują do większości aranżacji pokoi hotelowych. Sposób tkania takich zasłon polega na tym, aby pozostawiać między nićmi wystarczająco dużo miejsca na niewielkie prześwity słońca, które potem delikatnie wpadają do pomieszczenia.
Zasłony do hotelu trudnopalne często wybierane są przez obiekty przyjmujące dużo gości, kiedy znacząco zwiększa się ryzyko wystąpienia pożaru. Tego typu tkaniny posiadają wszelkie wymagane asysty, co ma znaczący wpływ na zapewnienie gościom właściwego bezpieczeństwa.
Tradycyjne eleganckie zasłony hotelowe dekoracyjne świetnie sprawdzą się w przypadku pomieszczeń, które wymagają ożywienia. Nadają odpowiedniego charakteru gładkim firankom, kapom, pościelom czy dywanom. Charakteryzują się długotrwałością, a przy tym są niezwykle łatwe w utrzymaniu. Idealnie nadadzą się do mniejszych moteli, pensjonatów, jak również większych hoteli czy resortów.
Odpowiednia długość zasłon hotelowych
Zasłony hotelowe można powiesić nad oknem na dwa sposoby: za pomocą marszczonej taśmy lub kółka i szelek. Oczywiście, niezbędny okaże się także karnisz szynowy, drążkowy lub drążkowo-szynowy. Tego typu tekstylia należy wieszać bezpośrednio nad sufitem, co pomoże optycznie powiększyć pomieszczenie. Decydując się na kupno zasłon hotelowych, należy też szczególną uwagę zwrócić na ich długość. Prawidłowo dobrane tkaniny powinny bowiem wystawać co najmniej pięćdziesiąt centymetrów poza boczną krawędź otworu okiennego. Takie rozwiązanie pozwala na swobodne odsunięcie zasłon, które pozostają wtedy poza granicą okna.
Biorąc pod uwagę specyfikę zasłon hotelowych ich długość powinna sięgać podłogi. Wymierzając materiał w taki sposób, należy dodatkowo pozostawić dwa centymetry przestrzeni, dzięki czemu tkanina będzie elegancko unosiła się nad podłogą. Warto również zauważyć, że stosując tą metodą można znacząco ograniczyć zbieranie się kurzu w miejscu opadania zasłony. Nie powinno się za to wieszać zasłon jedynie do długości parapetu, jak to często zdarza się w przypadku firan. Najczęściej taka sytuacja następuje w momencie, kiedy bezpośrednio pod parapetem znajduje się jakiś mebel lub inna zabudowa. Nie wygląda to jednak zbyt estetycznie.
Eleganckie zasłony hotelowe to doskonały sposób na efektywne wzbogacenie dekoracji pomieszczenia. Duży wybór różnorodnych tkanin, kolorów czy wzorów, pozwala na stworzenie pięknej, ponadczasowej aranżacji okna, która z pewnością zachwyci hotelowych gości. Właściwości zaciemniające i ognioodporne takich tekstyliów, dodatkowo zadbają o bezpieczeństwo oraz komfort przebywających w pomieszczeniu osób.
Gdyby w domu mieć pokój podobny do hotelowego – nie można?