Wczoraj, 23 września, media społecznościowe obiegła wieść, że Grupa Żywiec… chce zamknąć Browar Zamkowy w Cieszynie. Pachniało to jak fake news, ale niestety taki plan faktycznie jest.
– Poinformowaliśmy pracowników Browaru Zamkowego Cieszyn o zamiarze zamknięcia zakładu do końca pierwszego kwartału 2021, jeśli do tego czasu nie znajdzie się nabywca zainteresowany przejęciem spółki od Grupy Żywiec – zakomunikowała Magdalena Brzezińska, dyrektor ds. korporacyjnych Grupy Żywiec S.A. – Aktywnie działamy w kierunku sprzedaży i jest naszym priorytetem, aby do takiej transakcji doprowadzić. Segment piw rzemieślniczych, w którym działa browar, został dotknięty przez związane z pandemią ograniczenie sprzedaży w gastronomii oraz zmianę zainteresowań konsumentów ze specjalności w kierunku dużych, znanych marek – dodała.
Dyrektorka zaznaczyła, że w przypadku Browaru Zamkowego, jest to trudny proces z uwagi na pracowników, jak i na dziedzictwo browaru w rozwoju piwowarstwa. – Będziemy go prowadzić z pełnym szacunkiem, w dialogu z pracownikami i związkami zawodowymi – podkreśliła.
Browar Zamkowy w Cieszynie działa od 1846 roku. Na przypadający w przyszłym roku jubileusz 175-lecia właściciel szykuje taki niemiły prezent. Tak na marginesie, cieszyński browar jest starszy od żywieckiego o całe 10 lat, ale pewnie historia i tradycja tutaj się nie liczą…
Jakoś nie żałuję. Tyle zła i nieszczęścia wywołuje alkohol.
Z tego co wiadomo, Browar Zamkowy nie przynosi strat – tylko “psuje” w Żywcu tabelki w excellu. Jest najmniej efektywny. Zużywa na produkcję najwięcej wody, prądu, surowca, czasu… Koncern (GŻ) nie ma czasu ani chęci “bawić” się z zabytkowym browarem. Nawet jeśli nie przynosi on strat. Może wyjściem będą Browary Regionalne Jakubiak?? Mnie jedynie Pan Jakubiak przychodzi na myśl, gdy chodzi o ratowanie/kupno zabytkowego browaru. Może uda się jakaś współpraca Miasto/Inwestor? Konieczna jest chęć i współpraca ze wszystkich stron. Szkoda miejsc pracy (choć “tylko” 40) ale przede wszystkim szkoda unikatowego miejsca. No i PIWA – jest świetne. Polecam “Zdrój” i… Czytaj więcej »
Tylko że piwo z Żywca to są szczyny
Hmm, złożę ofertę, warto zainwestować w takie miejsce.
Dawno trzeba się było od Żywca odłączyć! Oni ściągali przez lata cieszyński browar na dno. Mam nadzieje że w najbliższym czasie z całego Księstwa Cieszyńskiego znikną wszystkie parasole Żywca – co do jednego!
Hahaha pani burMISTRZYNI ograniczyła się póki co do lakonicznego stwierdzenia na FB – jutro pójdzie napić się z preziem kawusi a Wy możecie szukać już nowej roboty hahahaha
Ciekawe co na to pani staszkiewicz 😀
A co ma Burmistrz do prywatnego biznesu? Bez sensu ten post i kompletna nieznajomość zasad funkcjonowania firm i miasta
Dokładnie. To jest prywatny zakład i żaden burmistrz nie ma wpływu na jego działalość, a jak zakład przynosi straty, to nie ma zmiłuj się. Uważam, ze Staszkiewicz nie powinna w ogóle się deklarować, bo nic nie wskóra, a porażka pójdzie na jej konto.
Biznes jak kazdy inny. Jeden pada drugi powstaje. Nie ma klientów….nie ma usługi. Proste. Żaden biznes nie zamyka sie lub odsprzedaje na złość klientowi.
Mam nadzieję, że ktoś go kupi bo piwa z Cieszyna ( Brackie ) było dużo lepsze i zdrowsze niż chemia z Żywca. Ludzie wolą mniej a zdrowiej, no oprócz żuli rzecz jasna.
Skoro Pani dyrektor od korporacji mówi : “Będziemy go prowadzić z pełnym szacunkiem, w dialogu z pracownikami i związkami zawodowymi ” to znaczy, że już jest pozamiatane. Za pół roku zostanie, może, trasa do zwiedzania a za kolejny rok już nic. Nigdzie na świecie piwa rzemieślnicze – mające relatywnie krótkie serie i rzeczywiście stosunkowo wysokie ceny – nie mają szans na konkurencję z piwem warzonym w tysiącach hektolitrów i sprzedawanym za 1/3 ceny rzemieślniczego. A tradycja w biznesie znaczy tyle co nic. Gratulacje. Aha – możecie sobie pod browarem tramwaj postawić, bo przecież ciągle z nostalgią mówicie o tym, jak kiedyś,… Czytaj więcej »
bo było lepiej
dobrze wiedzieć, że browar żywiecki robi zwrot w stronę produkcji szczyn