Dziś rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Poszkodowanym Przestępstwem, którego inicjatorem od lat jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Do końca lutego można bezpłatnie skorzystać z porady lub pomocy nie tylko policjantów, ale również przedstawicieli sądów, prokuratur i ośrodków pomocy społecznej.
Pokrzywdzeni przestępstwami często nie mają świadomości o dostępnych rozwiązaniach prawnych, z których mogliby skorzystać. Dlatego tak ważnym jest, chociażby zapewnienie dostępności specjalistów z dziedziny prawa. Polska policja, przy współpracy z innymi podmiotami, od 22 do 28 lutego organizować będzie punkty konsultacyjne, w których każda osoba szukająca porady lub pomocy może skorzystać z wiedzy i doświadczenia nie tylko samych funkcjonariuszy, ale również przedstawicieli sądów, prokuratur i ośrodków pomocy społecznej.
Z uwagi na trwającą pandemię, punkty organizowane mogą być w różnych formach – teleporad, spotkań on-line lub tradycyjnych spotkań z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarno-epidemiologicznych. Warto podkreślić, że pomoc nie kończy się na jednej poradzie. Osoby pokrzywdzone przestępstwem mają możliwości skorzystania ze wsparcia podmiotów, które świadczą pomoc materialną i niematerialną finansową z Funduszu Sprawiedliwości. Aktualna lista organizacji dostępna jest na stronie: funduszsprawiedliwości.gov.pl.
Akcja w szczególności skierowana jest do ofiar przestępstw przemocy w rodzinie, czy też wynikających z uzależnienia od alkoholu i narkotyków, problemów wychowawczych. Pokrzywdzeni mogą również kontaktować się z dzielnicowymi rejonów – ich numery kontaktowe, dane, adresy e mail można w łatwy sposób sprawdzić w aplikacji Moja Komenda czy też na stronie internetowej cieszyńskiej policji – www.cieszyn.policja.gov.pl.