Ponad 31 tysięcy zdarzeń w 2021 roku obsłużyły karetki Bielskiego Pogotowia Ratunkowego. To wzrost o ponad 11 procent w stosunku do 2020 roku i najwięcej w historii działalności Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.
Jak informują w BPR, spośród 31 724 zadysponowanych wizyt, 30 201 zakończyło się zaopatrzeniem pacjenta. Znaczący wpływ na liczbę zdarzeń miały liczby wizyt podczas trzeciej i czwartej fali koronawirusa. – W czasie całego roku udzielono pomocy prawie trzem tysiącom pacjentów zarażonych Covid-19. W kierunku koronawirusa przebadaliśmy ponad 10 tysięcy pacjentów w ramach wizyt zespołów ratownictwa medycznego, z czego 1 440 uzyskało wynik pozytywny – wyliczają ratownicy.
Najwięcej wizyt zespoły zrealizowały w marcu, kiedy to pomocy udzielono 3 156 pacjentom. Natomiast najmniej karetki wyjeżdżały w lutym, a więc tuż przed rozpoczęciem trzeciej fali koronawirusa. Najwięcej wyjazdów (134) naliczono 5 kwietnia, czyli w poniedziałek wielkanocny. Za to najmniej wyjazdów zespoły zrealizowały 28 września (54).
Stan 14 040 pacjentów nie pozwalał na pozostanie w miejscu zdarzenia i należało ich przetransportować do szpitala. Najwięcej razy, bo aż 7 478, przewieziono ich do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. – Niestety, również do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej należy niechlubny rekord przekazania pacjenta od zespołu ratownictwa medycznego, a trwało to aż dwanaście godzin! Łącznie ponad 3 685 pacjentów w ubiegłym roku oczekiwało ponad 30 minut na przyjęcie w szpitalu – nie kryją w bielskim pogotowiu.
W czasie trwania trzeciej fali koronawirusa, zgodnie z Wojewódzkim Planem Ratownictwa Medycznego, zostały uruchomione trzy dodatkowe zespoły, a w grudniu, w czasie trwania czwartej fali, dodatkowe dwa. Te dodatkowe zespoły w 2021 roku pomogły 1 770 pacjentom.
Ponad połowa pacjentów w 2021 roku miała powyżej 65 lat, z kolei dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia udzielono pomocy 1 411 razy. Niestety, 643 razy nie udało się pomóc pacjentom i kierownik zespołu ratownictwa medycznego musiał stwierdzić zgon.
Bielskie Pogotowie Ratunkowe otrzymało w 2021 roku dwukrotnie wsparcie ze środków Unii Europejskiej. W ramach projektu pn. „Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu i miasta Bielsko-Biała poprzez zakup ambulansów sanitarnych z wyposażeniem, a także zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom pracującym w zespołach ratownictwa medycznego” z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za prawie 3 miliony złotych zakupiono pięć ambulansów ze sprzętem medycznym oraz szesnaście urządzeń do dekontaminacji ambulansów wraz z płynem, a także sprzęt ochronny dla pracowników, tj. maski ochronne i kombinezony. W ramach projektu „Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego poprzez zakup nowoczesnego sprzętu – ambulansu sanitarnego z defibrylatorem, respiratorem, ssakiem oraz komorą ochronną BIO-BAG” z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa otrzymano 487 tys. zł.
dziękujemy za pomoc, liczymy że dodatek covidowy zostanie wycofany, zgonów będzie znacznie mniej i zakażeń także, Posłowie powinni apelować by wracać do normalności a nie propagować preparat w fazie testu, bo jak pokazał zachód do niczego dobrego to nie doprowadza, jedynie do wdrażania certyfikatu niewolnika
Liczyć (na cud) nie wystarczy, w jaki sposób zakażeń i zgonów ma być mniej skoro nie tylko szczepionka ale i maseczka jest niewolnictwem?
Aby było bardziej okazale wśród liczb, potrzebny wykres ile kilometrów przejechało pogotowie w danych miesiącach, ile kosztowały wyjazdy w miesiącach itp. Ogólnie szacunek za bardzo ciężką robotę, ratującą życie ludziom. Do bicia rekordów raczej niech się pogotowie nie bierze.
Po co ci ten wykres?
Aby mnie wykreślić, tego nie wiesz podszywacz?
Tak naprawdę, aby wykreślić podszywacza.
Typowy komentarz intryganta. Byle siać zamęt i mnożyć puste komentarze.
Nieprawda, te komentarze Hermenegildy oryginał obnażają pustą głowę podszywacza.