Wydarzenia Żywiec

Ad Finem: Kolejne przedłużenie śledztwa

Fot: Kuba Jarosz

Prokuratura w Bielsku-Białej kolejny raz przedłużyła śledztwo prowadzone w sprawie sprowadzenia w minionym roku niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia pensjonariuszy i pracowników Śląskiego Centrum Opieki Długoterminowej i Rehabilitacji Ad Finem w Czernichowie.

Prokuratura zajęła się ośrodkiem po doniesieniach m.in. urzędników ze starostwa powiatowego w Żywcu, pracowników żywieckiego sanepidu i urzędników z gminy Czernichów. Wiązało się to z faktem śmierci części pacjentów i ogólną sytuacją w ośrodku na co miała wpływ pandemia koronawirusa Sars-Cov-2. Na na dobre zaatakował on placówkę tuż po ubiegłorocznych świętach wielkanocnych. W efekcie, po kilku tygodniach, ośrodek został całkowicie ewakuowany. Śledztwo dotyczy okresu od połowy marca do 17 kwietnia ubiegłego roku.

Z dotychczasowych ustaleń prokuratury wynika, że w ośrodku, w okresie, który obejmuje śledztwo, zmarło w sumie kilkadziesiąt osób, jednak zdecydowana większość zgonów nastąpiła na skutek przyczyn nie związanych z chorobą COVID-19.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Fjrje
Fjrje
25 dni temu

Ciekawe, kto za to odpowie… Nie myślę, że dyrekcja jest bez winy, jednak trzeba by było popatrzeć na te zgony “nie związane z covid”.
Tych pacjentów nie miał fizycznie kto dopoić, obrócić na bok. O brak pomocy z zewnątrz zatroszczył się już sanepid.

Ewa
Ewa
25 dni temu

Umarli bo byli zaniedbani u leżących pacjentów wystarczy chwila i już są odleżyny, niedożywienie i odwodnienie a potem tylko śmierć. Dyrekcja tylko zaciera rączki bo pieniążki się zgadzają a stary człowiek po co komu potrzebny. Mam nadzieję że sprawiedliwość wygra i że wszyscy ci co umarlii zatroszczą się o dobry sen i spokojne sumienie dyrekcji.

Hermenegilda
Hermenegilda
25 dni temu
Reply to  Ewa

Nie po to sprawa została zgłoszona do prokuratury aby rozpatrywać ją w kategorii sumienia, spokojnego snu. Sumienie, honor we władzach to dziś pojęcia dalekie od przedwojennego rozumienia jeszcze.

Hermenegilda
Hermenegilda
25 dni temu

Zaokrągli się do wszystkich przypadków niezwiązanych z covid i umorzenie w ramach możliwych błędów statystycznych okresu rozpoznawczego. Wiadomo do kiedy śledztwo jest przedłużone?