Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Anonimowe ustalenie ojcostwa – jak je przeprowadzić?

Wiele sytuacji może doprowadzić do chęci ustalenia, czy rzeczywiście jest się ojcem dziecka. Aktualnie istnieją dwie drogi umożliwiające zbadanie ojcostwa – w sądzie lub prywatnie. Z różnych przyczyn wchodzenie na drogę sądową może być nie na rękę, dlatego każdy może zrobić takie badanie anonimowo.

W jaki sposób można ustalić ojcostwo?

Nie wystarczy porównać zdjęcia i powiedzieć, że dziecko nie jest podobne do ojca, ponieważ nie musi być. Nie wystarczą również zeznania wskazujące na możliwość zdrady. Sąd może wziąć te kwestie pod uwagę jako przesłanki, jednak to wciąż za mało. Potwierdzenie bądź zaprzeczenie ojcostwa powinno opierać się wyłącznie na wyniku specjalnego testu genetycznego, w którym porównane zostanie DNA dziecka i domniemanego ojca.

Porównanie materiału genetycznego w ramach testu na ojcostwo polega na wyizolowaniu z próbek DNA. Następnie oznacza się dla obu osób markery genetyczne, czyli określone fragmenty DNA. Markery obu osób są ze sobą porównywane i przy pełnej ich zgodności możliwe jest potwierdzenie ojcostwa w 99,9999%. Jeżeli natomiast cztery markery z badanych dwudziestu czterech nie są ze sobą kompatybilne, ojcostwo zostaje wykluczone całkowicie.

Jak wygląda badanie ojcostwa w sądzie?

W przypadku przedstawienie w sądzie odpowiednich poszlak, sąd może zdecydować się na zlecenie wykonania badania genetycznego ustalającego ojcostwo. Należy pamiętać, że nie jest to badanie wykonywane za darmo. Koszty pokrywa strona przegrana w procesie.

Pobranie do sądowego testu na ojcostwo realizuje się zgodnie ze ściśle określonymi procedurami. W tym przypadku do analizy laboratoryjnej wykorzystuje się materiał nie tylko od dziecka i domniemanego ojca, ale również od matki. Ponadto, badanie realizowane jest ośrodku wyznaczonym przez sąd w obecności świadków, zaś wynik testu musi być poświadczony przez odpowiedniego biegłego sądowego.

W jaki sposób wykonać test na ojcostwo prywatnie?

Dla wielu osób znacznie prostszym rozwiązaniem jest wykonanie takie testu genetycznego na ojcostwo prywatnie. Nie trzeba wówczas składać wniosku do sądu o rozpoczęcie takie procedury. Całość jest znacznie prostsza, gdyż badanie można zamówić przez Internet z realizacją w punkcie pobrań lub kuriersko.

Realizacja testu w punkcie polega na zarejestrowaniu obojga pacjentów w sposób podobny jak w przypadku standardowych badań medyczne, jedynie wymagana jest zgoda prawnych opiekunów, jeżeli jedna z badanych osób jest nieletnia. Następnie personel pobiera wymazy z jamy ustnej i przekazuje je do analizy do laboratorium.

To samo badanie w wersji wysyłkowej znacznie się różni. Przede wszystkim badane osoby nie muszą nigdzie iść. Kurier dostarcza do domu paczkę z zestawem do pobrania materiału genetycznego. Klient natomiast ma wybór – może pobrać wymaz z jamy ustnej za pomocą otrzymanej wymazówki bądź pobrać mikroślad. Jako mikroślad można wykorzystać przedmiot należący do badanej osoby. Zwykle są to obcięte paznokcie, smoczek, zużyty plaster bądź chusteczka higieniczna, a nawet niedopałek papierosa. Pobrane próbki przekazuje się kurierowi, który dostarcza je do laboratorium.

Prywatne testy na ojcostwo nie są traktowane jako dowód o mocy prawnej, jednak sąd może uznać wynik za dowód wstępny, na podstawie którego zostanie rozpoczęte postępowanie. Ważnym atutem badań prywatnych jest możliwość poznania prawdy bez zbędnych procedur.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments