Porady i inspiracje

Aplikacja e-TOLL – co warto wiedzieć przed instalacją?

Nowy system poboru opłat drogowych oznacza, że za przejazd niektórymi płatnymi odcinkami nie zapłacisz już przy bramce. Konieczne jest zastosowanie jednej z metod elektronicznych – na przykład specjalnej aplikacji e-TOLL dostępnej na urządzenia mobilne. Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć, zanim ja zainstalujesz.

Czym jest i jak działa aplikacja e-TOLL?

e-TOLL to elektroniczny system poboru opłat drogowych, który obowiązuje wszystkich kierowców na wybranych odcinkach dróg. Bazuje on na danych geolokalizacyjnych (GPS), automatycznie naliczając należność za każdy przejazd. Do jego obsługi potrzebne jest urządzenie przesyłające dane GPS. Może to być np. smartfon lub tablet z zainstalowaną aplikacją e-TOLL. Jest to oprogramowanie stworzone na potrzeby tego systemu dostępne za darmo w App Store i Google Play.

Jak działa e-TOLL z aplikacją? Należy: 

  • zarejestrować się, tworząc Internetowe Konto Klienta, 
  • dokonać wpłaty dla konta przedpłaconego lub ustanowić odpowiednie zabezpieczenie,
  • dodać dane pojazdu. 

Realizacja przejazdu wymaga ręcznego uruchomienia aplikacji e-TOLL na telefon i upewnienia się, że transmisja danych działa prawidłowo. Przy wjeździe na płatny odcinek należy nacisnąć przycisk „rozpocznij przejazd”, a przy zjeździe „zakończ przejazd”.

Aby rozliczyć przejazd e-TOLL, należy ręcznie uruchomić aplikację podczas jazdy. Musi ona być uruchomiona przez cały czas podczas poruszania się płatnym odcinkiem.

Jak zainstalować aplikację e-TOLL PL i założyć IKK?

Instalacja aplikacji e-TOLL na telefon jest bardzo prosta. Wystarczy znaleźć ja w sklepie Google Play (dla urządzeń systemem Android) lub App Store (dla urządzeń z systemem iOS) i pobrać. Instalacja odbędzie się automatycznie. Następnie należy się zalogować poprzez dane Internetowego Konta Klienta (IKK). Można je założyć wcześniej poprzez stronę etoll.gov.pl. Najprościej jest użyć aplikacji mObywatel lub Profilu Zaufanego – wówczas założenie IKK wymaga tylko potwierdzenia danych. Można też założyć konto bez korzystania z tych narzędzi, ustalając login i hasło.

Należy również pamiętać, by do konta klienta e-TOLL dodać informacje o pojeździe. Konieczne jest również wpłacenie przynajmniej 20 zł. Domyślnie konto e-TOLL jest bowiem kontem przedpłaconym. Następnie wystarczy już tylko połączyć aplikację z kontem. Aplikacja wygeneruje identyfikator biznesowy, który należy podać przy dodawaniu pojazdu do konta.

e-TOLL dla pojazdów osobowych – alternatywna aplikacja e-TOLL PL BILET

Wbrew początkowym zapowiedziom aplikacja e-TOLL jest dość skomplikowana. Skorzystanie z niej wymaga przebrnięcia przez wiele ustawień, a następnie ręcznej obsługi podczas jazdy. Kierowcy samochodów osobowych, którzy rzadko korzystają z płatnych odcinków dróg mogą więc skorzystać z nieco prostszej aplikacji e-TOLL PL BILET. Pozwala ona na kupienie wirtualnego biletu autostradowego przed przejazdem i nie wymaga przesyłania danych geolokalizacyjnych. Istnieje również możliwość skorzystania z zewnętrznych aplikacji kompatybilnych z e-TOLL.

e-TOLL dla pojazdów ciężkich – urządzenia OBU i ZSL

W przypadku pojazdów ciężkich, często poruszających się po drogach płatnych, za wygodniejsze jest uznawane korzystanie ze specjalnych urządzeń do monitoringu GPS. Urządzenia OBU lub ZSL montowane w pojeździe nie wymagają ręcznej obsługi automatycznie naliczają opłaty za przejazd. Dzięki temu obsługa systemu e-TOLL jest znacznie prostsza.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kacpipieczor
kacpipieczor
1 rok temu

OD tego etoll bilet lepsze jest mpay – nie trzeba gps ergo nie śledzi usera i wszystko na temat