Wydarzenia Oświęcim

Autobus na prąd i lepsza informacja

Fot. MZK w Oświęcimiu

4,7 mln zł pochłoną inwestycje zaplanowane na najbliższe miesiące przez oświęcimski Miejski Zakład Komunalny. W pierwszej kolejności skorzystać mają na nich podróżni, ale także środowisko naturalne.

Z myślą o mieszkańcach miasta oraz turystach MZK postanowił w centrum miasta zamontować na przystankach 11 tablic z ledowymi ekranami, na których wyświetlane będą informacje o godzinach odjazdów autobusów, a na dwóch przystankach na Starym Mieście oraz przy dworcu kolejowym staną biletomaty. – To nasz kolejny krok na drodze do nowoczesności. Oświęcim dołączy do grona dużych miast z dobrze rozwiniętą informacją pasażerską. Ekrany, na których będą wyświetlane informacje o rzeczywistych godzinach odjazdów autobusów na pewno będą przydatne i podniosą komfort podróżnych – uważa prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Dodaje, że realizacja projektu rozpocznie się jeszcze w tym roku. Najpierw miasto musi wyłonić w drodze przetargu firmę, która w systemie „zaprojektuj i wybuduj” przygotuje tablice informacyjne. W efekcie montaż tablic powinien nastąpić w przyszłym roku. Jeżeli system się sprawdzi to tablic w kolejnych latach będzie sukcesywnie przybywało.

Historycznym wydarzeniem ma być pojawienie się we flocie MZK autobusu elektrycznego. Jego wprowadzeniem do eksploatacji oświęcimski przewoźnik był zainteresowany od dłuższego czasu. W ubiegłym roku testował na ulicach miasta solarisa urbino 12 electric oraz pojazd czeskiej firmy SOR. Sprawdzian wypadł pomyślnie, ale wówczas brakowało jeszcze środków na zakup.

Na początek z uwagi na duże koszty MZK napędzie jeden ekologiczny autobus, co stało się możliwe dzięki pozyskaniu na ten cel 2,1 mln zł dotacji. Natomiast na montaż ekranów ledowych i biletomatów przewoźnik pozyskał 1,2 mln.

TAURON
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments