Porady i inspiracje

Automatyzacja w przemyśle – dlaczego warto na nią stawiać?

Automatyzacja przemysłu to naturalny proces i coraz silniejszy trend, który oddziałuje na coraz większą liczbę przedsiębiorstw na całym świecie, również w Polsce. Na nowoczesne rozwiązania informatyczne w procesie produkcji stawia coraz więcej firm. Dlaczego warto wdrożyć automatyzację?

Automatyzacja w każdym obszarze biznesu jest coraz ważniejsza i pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale i znacznie przyspieszyć procesy w firmie. Czy to wymaga dużych nakładów? To zależy od specyfiki przedsiębiorstwa, ale taka innowacja na pewno się opłaca.

Inteligentna fabryka – przyszłość przemysłu

Z czwartą rewolucją przemysłową, czyli z Przemysłem 4.0, związana jest ścisła integracja pracy człowieka i maszyny. W tym kontekście coraz częściej mówi się o inteligentnych fabrykach. Pozwalają one tworzyć nowe metody organizacji produkcji z wykorzystaniem cyfrowych systemów i robotów przemysłowych. Dzięki automatyzacji można zminimalizować udział pracowników w procesach wytwarzania. To jest właśnie przyszłość światowego przemysłu i nie ma znaczenia, czy taka cyfryzacji zostanie wprowadzona w ogromnej fabryce, czy w mniejszym zakładzie produkcyjnym. Wszędzie się sprawdzi.

Czy trzeba inwestować we własny działa IT?

Budowanie własnego działu IT zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Nie musi to być od razu duży segment firmy. Nierzadko wystarczą podstawowe zasoby IT, a do tego współpraca z firmą, która ma doświadczenie w tworzeniu systemów informatycznych w oparciu o pełen cykl rozwoju produkcji i potrafi tworzyć produkty cyfrowe oraz rozwiązania automatyzujące działanie produkcji (np. GlobalLogic).

Korzyści z automatyzacji w przemyśle

Automatyzacja w przemyśle ma wiele zalet. Przede wszystkim można zastąpić pracę człowieka maszyną wszędzie tam, gdzie mogłoby zostać zarażone zdrowie ludzkie, a nawet życie (np. spawalnie przemysłowe). Automatyzacja pozwala na optymalizację procesów produkcyjnych i ich ujednolicenie, co z kolei przekłada się na redukcję kosztów funkcjonowania zakładu produkcyjnego. Bez wątpienia automatyzacja pozwala zwiększyć produkcję bez dodatkowych nakładów pracowniczych (można lepiej wykorzystać posiadane aktywa), ale i podnieść produktywność.

Automatyzacja i robotyzacja to przyszłość przemysłu, która już się realizuje. Przedsiębiorstwa, które nie będą w stanie wdrożyć innowacyjnych rozwiązań technologicznych, staną się mniej konkurencyjne, a tym samym będzie im trudniej funkcjonować na rynku. Warto o tym pamiętać, tym bardziej że proces cyfryzacji wymaga czasu.

google_news