Na sygnale Wadowice Oświęcim

Aż 31 podejrzanych o oszustwa kredytowe

Akta postępowania. Fot. KPP Oświęcim

Aż 31 osób usłyszało zarzuty dotyczące oszustw przy zawieraniu umów kredytowych. Do sądu trafiły 34 tomy akt w tej sprawie, którą prowadzili policjanci z Oświęcimia przy współpracy z oświęcimską Prokuraturą Rejonową.

Policjanci, którzy zajmują się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, wpadli na trop sprawy oszustw przy zawieraniu umów kredytowych.

Funkcjonariusze ustalili, że w latach 2012 – 2016 właścicielka jednego z oświęcimskich biur pośrednictwa kredytowego, wspólnie ze swoim partnerem, stała za przestępczym procederem, polegającym na załatwieniu kredytów bankowych klientom, którzy z różnych powodów nie posiadali zdolności kredytowej. Gdy ktoś nie miał takiej zdolności, to wówczas właścicielka i jej partner proponowali załatwienie kredytu na podstawie fałszywego zaświadczenia o zatrudnieniu. Potem w porozumieniu z właścicielami trzech firm z powiatów oświęcimskiego i wadowickiego, załatwiali klientom fałszywe zaświadczenia o zatrudnieniu. Na podstawie tak sfałszowanych dokumentów przygotowywali umowę, po której klient już bez przeszkód otrzymywał kredyt w banku. Po załatwieniu sprawy w banku, zarówno biuro jak i nieuczciwi przedsiębiorcy, otrzymywali od klientów prowizję, której wysokość była uzależniona od wysokości uzyskanego kredytu. Było to od kilkuset do kilku tysięcy złotych – informuje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Mając informacje o takim procederze policjanci dokonali przeszukań w pomieszczeniach zajmowanych przez agencję pośrednictwa kredytowego, a także w biurach przedsiębiorców z nimi współpracujących. Zabezpieczono dokumentację, komputery, pieczątki i telefony komórkowe.

W trakcie przeprowadzonej analizy zebranych dowodów śledczy oszacowali, że podejrzani wyłudzili kredyty w dziewięciu małopolskich i śląskich bankach, na łączną kwotę ponad 800 tysięcy złotych. Zebrane w 34 tomach akt dowody pozwoliły na postawienie 38 zarzutów dla 31 podejrzanych. Wśród nich znalazła się właścicielka firmy, jej partner, a ponadto troje przedsiębiorców wystawiających fałszywe zaświadczenia o zatrudnieniu oraz kilkudziesięciu klientów biura pośrednictwa kredytowego. Na poczet przyszłej kary śledczy zabezpieczyli podejrzanym mienie o wartości 300 tysięcy złotych. Za popełnione przestępstwa grozi im kara pozbawienia wolności do 8 lat – dodaje Małgorzata Jurecka.

KB_zwie
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
3 miesięcy temu

“Rodzina”?

Monika
Monika
3 miesięcy temu

Czyżby Ewa G?????