Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka

Będzie wyjątkowy pokaz w Zawoi! Cyrkowcy i Górale! – ZDJĘCIA

Fot. Materiał prasowy

To trzeba koniecznie zobaczyć! W czwartek (12 października) w Babiogórskim Centrum Kultury w Zawoi odbędzie się niezwykle widowiskowy pokaz – „Cyrkowcy i Górale”!

Jak podkreśla Anna Kulka, dyrektor Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi, projekt „Cyrkowcy i Górale” to zderzenie młodzieży z artystami cyrkowymi i regionalnymi muzykami spod Babiej Góry.

Projekt ma zainspirować do działania, zintegrować grupy odbiorców, upowszechnić dorobek sztuki nowego cyrku, wzmocnić uczestnictwo w kulturze młodzieży z regionu babiogórskiego i wpłynąć na wzmocnienie ich tożsamości. Cztery szkoły, ponad siedmiuset uczniów, warsztaty i pokazy sztukmistrzów z muzyką na żywo w wykonaniu regionalnych artystów. Motywem przewodnim jest ruch i dźwięk, które pozwalają na odreagowanie, zastępują słowa i mogą być sposobem na wyrażenie siebie. Ważnym elementem jest zderzenie babiogórskiej muzyki tradycyjnej ze sztuką nowego cyrku. Tradycyjna kapela góralska z Zawoi wraz z beat boxerem z Czech stworzą oprawę muzyczną do widowiska, co będzie zupełnie innowacyjnym przedsięwzięciem ukazującym młodzieży możliwości nieustannego czerpania z zasobów kultury regionu i tworzenia nieoczywistych fuzji – tłumaczy dyrektor Anna Kulka.

Pokazy w szkołach w gminie Zawoja zaplanowano od 11 do 13 października.

Ale odbędzie się jeden pokaz otwarty w czwartek (12 października) o 17.00 w Babiogórskim Centrum Kultury w Zawoi!

Możemy zaprosić na niego kilkadziesiąt osób. Wejściówki trzeba wcześniej zarezerwować telefonicznie pod nr 519 150 571, a będą do odebrania przed pokazem. Ilość miejsc ograniczona i dlatego warto się pospieszyć! – zaznacza dyrektor Anna Kulka, która dodaje, że czwartkowy pokaz odbędzie się w ramach Małopolskiego Kongresu Dyrektorów Domów Kultury.

O ARTYSTACH

Romano D. Franto Frantic (Romano Dautanac) (Chorwacja) komik, muzyk, mim i klaun. W swojej karierze, która rozpoczęła się w 2005 roku, został nazwany “Człowiekiem 1000 Twarzy”, “Kameleonem” i “Franto Frantic’iem”. Po ukończeniu studiów filozoficznych i nowych mediów na Akademii Sztuk Pięknych postanowił zostać profesjonalnym aktorem komediowym ucząc się w Nouveau Clown Institute w Barcelonie. Występuje na festiwalach i wszystkich możliwych miejscach (teatry, kluby, puby, ulice, galerie, domy prywatne, mieszkania). Jest mistrzem w swojej dziedzinie, w czasie warsztatów otwiera drzwi do świata klaunady i komedii.

Fot. Materiał prasowy

Dawid Ziomal Ziomek od 2006 roku zajmuje się freestyle football’em, czyli sztuką wykonywania trików z piłką. Dawid reprezentuje grupę R-Style, z którą wystąpił na żywo w półfinale IX edycji programu “Mam Talent”. Na swoim koncie ma ponad 1000 występów w 17 krajach przed takimi sławami jak m.in. Diego Maradona, Roberto Carlos czy Usain Bolt. W sportowej karierze stawał na podium 31 razy w zawodach rangi krajowej i międzynarodowej. Jego pasją jest siłownia i breakdance.

Fot. Materiał prasowy

Tiny Beat (Republika Czeska) popularny w swoim kraju beat-boxer. Tworząc rytmiczne kompozycje tylko za pomocą ust i mikrofonu łączy sprawność automatu perkusyjnego z ogromną wrażliwością muzyczną. Należy do światowej czołówki artystów swojego gatunku – TOP 16. Lubi łączyć swoją sztukę beatboxu z innymi, muzykami i artystami wszelkiego rodzaju. Jest pomysłowy i bywa zabawny, świetnie dogaduje się z publicznością na koncertach i warsztatach, również po polsku.

Fot. Materiał prasowy

Paula Passaro urodziła się w Argentynie. Od dziecka brała udział w zajęciach aktorskich, będąc pod wyraźnym wpływem sztuki rozpoczęła studiować teatr, sztuki wizualne i muzykę. Zawsze poszukiwała wyrażania siebie w sztukach performatywnych. Od 2015 roku podróżuje po całym świecie biorąc udział w festiwalach, variete i pokazach ze swoim przedstawieniami ulicznymi. Mówią na nią „akrobatka powietrzna” , ale to tylko część jej możliwości artystycznych.

Fot. Materiał prasowy

Cristian Alejandro Trelles Camacho to artysta z Peru. W 2014 roku ukończył szkołę cyrkową “La Tarumba” w Peru, a potem wyruszył w artystyczną podróż po świecie. Jego występ z pionową liną był częścią pokazów pod kopułą cyrku “La Tarumba” w Peru, cyrku „Flic Flac” w Niemczech i “Circo Patuf” we Włoszech. W ostatnich latach jest w niekończącej się podróży z ulicznym pokazem cyrkowym swojego duetu “Cometa Circus”.

Fot. Materiał prasowy

Claudia Franco to artystka włosko-brazylijska. Ze swoim Cyr Wheelem podróżuje po świecie od ponad 10 lat. Ukończyła szkołę cyrkową “Flic” we Włoszech i liceum sztuk cyrkowych “Esac” w Belgii. Występowała głównie w Europie, Ameryce Łacińskiej i Kanadzie. Razem z Cristianem tworzy duet „Cometa Circus”.

Fot. Materiał prasowy

PROWADZENIE

Arkadiusz Ziętek – twórca teatralny urodzony w Lublinie, a współpracujący z wieloma instytucjami kultury w Polsce i poza granicami. Jako reżyser i animator kultury od ponad 20 lat łączy różne dyscypliny sceniczne zapraszając aktorów, muzyków, tancerzy i artystów cyrkowych do swoich międzynarodowych projektów. Działania te oprócz oryginalności artystycznej, stawiają na interaktywność z lokalną społecznością. Bazując na doświadczeniach wyniesionych z praktyki teatralnej, klas mistrzowskich oraz podyplomowych studiów reżyserskich (PWST) i trenerskich (Collegium Civitas), prowadzi warsztaty i kursy dla zawodowych aktorów, a także dla młodzieży i osób dorosłych chcących poznać tajniki sztuki scenicznej.

Sabina Ruszkiewicz – rodowita Skawiczanka, członkini zespołów regionalnych: Cieślica z Zawoi, Zbójnik ze Skawicy i Skalni z Krakowa, instruktorka, multiinstrumentalistka, pieśniarka; laureatka wielu prestiżowych nagród na przeglądach i konkursach powiatowych oraz ogólnopolskich.

Wojciech Kubasiak – urodził się i wychował w Suchej Beskidzkiej, pochodzi z rodziny muzyków, członek zespołu regionalnego Cieślica oraz Kapeli Susko Muzyka, instruktor, prowadzi Kapelę spod Jałowca, multiinstrumentalista, laureat wielu prestiżowych nagród na przeglądach i konkursach powiatowych, a także i ogólnopolskich.

Rafał Marek – rodowity Zawojanin, członek zespołu Juzyna z Zawoi, heligonista i akordeonista; laureat wielu prestiżowych nagród na przeglądach i konkursach powiatowych oraz ogólnopolskich.

Fot. Materiał prasowy

Fot. Materiał prasowy

Fot. Materiał prasowy

Fot. Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi

google_news