Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Nie tylko koronawirus

Ubiegły rok upłynął w cieniu pandemii. Nie oznacza to jednak, że wraz z pojawieniem się koronawirusa zniknęły z naszego otoczenia inne choroby zakaźne.
Potwierdza to informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego Bielska-Białej za rok ubiegły, jaką podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej przedstawił radnym Jarosław Rutkiewicz – powiatowy inspektor sanitarny.

Trzeba jednak przyznać, że obowiązujące w kraju restrykcje i ograniczenia sanitarne, mające powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, ograniczyły również transmisję innych chorób zakaźnych. Maseczki, dezynfekcja, lockdown itp. zrobiły swoje nie tylko w kwestii covidu.

Grypa szalała

Zanim jednak koronawirus dotarł na Podbeskidzie (w marcu ubiegłego roku) w mieście – jak co roku o tej porze – szalała grypa. W ubiegłym roku zachorowało na nią (oraz infekcje grypopodobne) 12 922 bielszczan (o 2554 mniej niż w 2019 roku). Szczyt zachorowań przypadł na okres między styczniem a marcem. Najwięcej, bo blisko 4 tysiące przypadków zarejestrowano w lutym. 179 osób wymagało leczenia szpitalnego, z czego ponad połowę stanowili pacjenci powyżej 65 roku życia. Główną przyczyną hospitalizacji były towarzyszące infekcji problemy z układem oddechowym i krążenia. Jedna z osób zakażonych wirusem grypy zmarła. Jak podkreślił Jarosław Rutkiewicz osoba ta nie zaszczepiła się przeciwko grypie. Wciąż robi to zresztą bardzo niewiele osób. W ubiegłym roku szczepionkę przyjęło zaledwie 6077 mieszkańców Bielska-Białej (choć to i tak lepiej niż w 2019 r. – wtedy zaszczepiło się 4437 bielszczan).

Zdrowsze dzieci

W 2020 r. sanepid odnotował wyraźny spadek zachorowań na choroby zakaźne wieku dziecięcego, takie jak ospa wietrzna, płonica, krztusiec, świnka i różyczka. Można to tłumaczyć lockdownem. Przez długi czas większość placówek opiekuńczo-wychowawczych było zamkniętych, co mocno ograniczyło wzajemne kontakty między dziećmi, a tym samym możliwość wzajemnego zarażania się. W 2019 r. stwierdzono w Bielsku-Białej pięć przypadków odry, a w ubiegłym ani jednego. Podobnie było w przypadku różyczki, świnki czy krztuśca. Nadal utrzymywała się stosunkowo wysoka – choć znacznie mniejsza niż rok wcześniej – zapadalność na ospę wietrzną i szkarlatynę. W pierwszym przypadku zarejestrowano 443 zachorowania (rok wcześniej 1285). Z kolei na szkarlatynę zachorowały 253 osoby mniej niż w roku 2019. Na wskaźniki te pewien wpływ mogła mieć gorsza dostępność do lekarzy podstawowej opieki w związku z sytuacją epidemiologiczną. Nie wszystkie przypadki zachorowań mogły być z tego powodu właściwie zdiagnozowane.

Gruźlica nie odpuszcza

Niepokojący jest wciąż wysoki wskaźnik zachorowań na gruźlicę – chorobę, którą dzięki szczepieniom ochronnym jeszcze nie tak dawno uznawano za w pełni opanowaną przez współczesną medycynę. W 2020 r. zachorowało na nią siedmiu mieszkańców miasta. Nadzorem objęte zostały cztery osoby mające kontakt z zakażonymi (żadna z nich nie zachorowała). Wszyscy pacjenci w okresie prątkowania leczeni byli w oddziałach szpitalnych, a dalszą kurację odbywali w warunkach ambulatoryjnych. Niestety dwie osoby chore na gruźlicę zmarły (w tym jedna na tak zwaną gruźlicę prosówkową). Najczęściej chorowali mężczyźni (5 przypadków) w wieku pomiędzy 40 a 65 rokiem życia. Warto przypomnieć, że rekordowy pod tym względem był rok 2008. Gruźlicę zdiagnozowano wtedy u 45 bielszczan.
W ubiegłym roku nie dała o sobie zapomnieć również borelioza. Tę przenoszoną przez kleszcze chorobę stwierdzono u 87 osób (to 29 więcej niż w 2019 r). Żaden z zakażonych nie wymagał leczenia szpitalnego. Najczęściej do ukąszeń przez kleszcze dochodziło w pobliżu domu (29 przypadków) oraz podczas wyjść do lasu (19).
Wciąż dają o sobie znać także choroby weneryczne. W ubiegłym roku wykryto pięć przypadków zakażenia kiłą (różne postacie) i jeden przypadek rzeżączki. U trzech osób stwierdzono zakażenie HIV. Ani w ubiegłym, ani w tym roku nie stwierdzono przypadków AIDS.
Łącznie w ubiegłym roku na choroby zakaźne zmarły w Bielsku-Białej 104 osoby, z czego aż 91 na Covid-19. Pozostałe zgony spowodowane były przez gruźlicę (2), grypę (1), posocznicę (6), zapalenie opon mózgowych (1) oraz zapalenie płuc (3).

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments