Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Pojemniki na olej to nie kosze na śmieci

Fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

Na terenie miasta pojawił się kolejny pojemnik, do którego powinien trafiać zużyty olej jadalny. Kubeł ustawiono za budynkiem Urzędu Miejskiego przy ulicy Stojałowskiego 32, obok innych pojemników na segregowane odpadki – informują miejscy urzędnicy.

To właśnie do tych plastikowych kontenerów należy oddawać zebrany do plastikowych butelek i innych szczelnie zamkniętych pojemników olej. Selektywną zbiórka zużytego oleju bielski Ratusz prowadzi od maca. Z możliwości tej korzysta już wielu bielszczan. Gdy po raz pierwszy firma poddająca zużyty olej recyklingowi odebrała zawartość pojemników, było tego 431 kilogramy. Pewnym problemem jest to, że niektórzy traktują te specjalnie oznaczone czarno-pomarańczowe kontenery (nie da się ich pomylić z innymi kubłami przeznaczonymi na inne frakcje odpadów) jak zwykłe kosze na śmieci i wrzucają do nich co popadnie.
Dzięki umowie, jaką z odbiorcą podpisały władze miasta bielszczanie mogą się pozbywać w ten sposób nie tylko oleju, lecz wszystkich tłuszczów jadalnych stosowanych w kuchni. Takie odpady trafiają potem do fabryki w Czechach, gdzie są oczyszczone i wykorzystywane jako komponent paliw. Warto w tym miejscu przypomnieć, że zużytego oleju nie tylko nie powinno się wylewać do kanalizacji lecz wręcz tego robić nie wolno (choć z pewnością wiele osób wciąż tak robi). Olej zamienia się w rurach w galaretowaty osad skutecznie je zatykając. Wcześniej, aby legalnie pozbyć się takiego odpadu należało odwieść olej do PSZOK-u. Teraz jest to znacznie prostsze. Czarno-pomarańczowe kontenery zostały tak rozmieszczone na terenie miasta, aby każdy miał do nich z domu nie dalej niż 500 metrów.
Lokalizację wszystkich pojemników na zużyty olej można znaleźć tutaj

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
a zużyty olej w głowie?
a zużyty olej w głowie?
3 miesięcy temu

Jeśli umowa z firmą wygaśnie to i pojemników nie będzie? Może inny kształt pojemników niż standardowy?