Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Wielki spis „kopciuchów”

Fot: Kuba Jarosz

Szacuje się, iż w Bielsku-Białej działa jeszcze około 11 tysięcy pieców opalanych węglem. Ile dokładnie? Ma to ujawnić zarządzona przez ratusz wielka inwentaryzacja wszystkich kotłów na paliwa stałe, jakie jeszcze funkcjonują w budynkach na terenie miasta. Co ważniejsze badanie ma pokazać ile spośród nich to tak zwane kopciuchy, czyli piece „pozaklasowe” nie spełniające żadnych norm emisji spalin. Wyniki poznamy w 2021 roku.

Inwentaryzacja w domach jednorodzinnych zostanie przeprowadzona w formie ankietowej. Dystrybucja ankiet rozpocznie się niebawem. Będą je musieli wypełnić właściciele lub najemcy budynków i dostarczyć  do końca marca do Urzędu Miejskiego. Można to będzie zrobić osobiście lub listownie wysyłając wyplenioną ankietę na adres Urzędu Miejskiego z dopiskiem „Ankieta Ogrzewanie”. Ankiety można będzie też wysłać (skany) pocztą mailową na adres pze@um.bielsko.pl . Ankiety będą dostępne również w  formie elektronicznej, na stronie  www.miastodobrejenergii.pl,  Tam też można znaleźć wszelkie szczegółowe informacje na temat badania.. Jeśli ktoś w wyznaczonym terminie nie dopełni obowiązku wypełnienia ankiety, w budynku zostanie przeprowadzona kontrola przez urzędników ratusza.

Uzyskane podczas badania dane pozwolą – w ocenie władz miasta – ustalić potrzeby mieszkańców w zakresie wymiany starych kotłów na ekologiczne oraz przygotować i wdrożyć kolejne działania ograniczające niską emisję, a w konsekwencji prowadzące do poprawy jakości powietrza.

Konieczność przeprowadzenia  inwentaryzacji wynika nie tylko z potrzeby chwili, lecz jest także konsekwencją tak zwanej Uchwały smogowej Sejmiku Województwa Śląskiego z 2017 roku.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Civil
Civil
6 miesięcy temu

Ale bzdura !

Hermenegilda
Hermenegilda
6 miesięcy temu

Wyniki poznamy w 2021 roku? Podczas kiedy smog szaleje od kilku lat i nie wiadomo z ilu źródeł. W żadnym wypadku ankietowanie lecz spis z natury. Pomylono ankietowanie z inwentaryzacją.

Civil
Civil
6 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Jasne smog 🤣