Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko: Drzewa brzydkie, ale… bezpieczne (aktualizacja)

Zdjęcia: Czytelnik

Mieszkaniec bielskiej ulicy Broniewskiego skarży się na wycięcie wierzchołków drzew. – Trudno przejść spokojnie obok takich działań również z uwagi na ochronę ptaków, które przez wiele lat były mieszkańcami tych drzew. Aspekt wizualny pozostawiam bez komentarza – stwierdza.

Chodzi o prace przy ulicy Broniewskiego 7. – W dobie ochrony środowiska i wszechobecnego smogu w centrum naszego miasta takie działanie jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe – komentuje mieszkaniec zmiany w drzewostanie. Poskarżył się w bielskim ratuszu na ten – jak to ujął – incydent.

W urzędzie dowiadujemy się, że tak z reguły wyglądają cięcia fitosanitarne czy też pielęgnacyjne. Stosuje się je ze względów bezpieczeństwa, by suche gałęzie z wierzchołków nie spadały na ziemię. Jednak ten konkretny przypadek w ratuszu będzie dopiero wyjaśniany.

Aktualizacja

Do sprawy odniosła się już Danuta Przybyło, naczelnik wydziału ochrony środowiska i energii w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej.

„Teren przy ul. Broniewskiego 7 w Bielsku-Białej należy do Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W związku z przycięciem drzew na tym terenie Wydział Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej przeprowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Zgodnie z zapisami art. 87 a Ustawy o ochronie przyrody usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie drzewa, w celu innym niż:

– usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych

– utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa

– wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywrócenia statyki drzewa

stanowi uszkodzenie drzewa.

Natomiast usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 50% korony stanowi zniszczenie drzewa.

Oba przypadki podlegają administracyjnej karze pieniężnej. W celu ustalenia skali usunięcia przedmiotowych gałęzi odbędą się po uprzednim zawiadomieniu stron postępowania oględziny. W razie wątpliwości powołany zostanie biegły. Po ustaleniu stanu faktycznego zostanie wydana decyzja administracyjna o wymierzeniu kary pieniężnej za zniszczenie bądź uszkodzenie drzew albo też w przypadku stwierdzenia usunięcia gałęzi w wymiarze mniejszym niż 30% – decyzja o umorzeniu postępowania”.

TAURON
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ela
Ela
8 miesięcy temu

Szanowny Panie piszący skargę – to właśnie na prośbę nas mieszkańców Spółdzielnia dokonała pielęgnacyjnego cięcia drzew w wymiarze mniejszym niż te 30%, a to z tego względu, że drzewa sięgały do wysokości 10 piętra, a podczas silnych wiatrów spadające gałęzie stanowiły poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, czy wreszcie ze względu na to , że co jakiś czas dokonuje się cięć pielęgnacyjnych. Dziwi nas fakt, że tak bardzo troszczy się Pan o los ptaków czy smog w mieście. Jakoś nigdy nie zauważyliśmy Pana aktywności w tym zakresie – nigdy nie posadził Pan ani jednej roślinki ani jednego drzewka – nigdy nie… Czytaj więcej »

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu
Reply to  Ela

Nie ma co się chwalić, że coś się zrobiło. Bo było to chyba z własnej, nieprzymuszonej woli. Nie można odbierać prawa do aktywności i w takim kierunku. jeden ma talent do sadzenia drzew a drugi do kontrolowania. UM rozpatrzy skargę a zasługi zostaną policzone w Niebie.

Normalny
Normalny
8 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Tylko, że tych do kontroli i krytykanctwa jest coraz więcej a do roboty coraz mniej. Umiemy wymagać i jesteśmy coraz bardziej roszczeniowi.
I nie dziwię się rozżaleniu p. Eli. Bo z tego wynika, że mieszkaniec tak jest “zainteresowany” działaniami spółdzielni, że nawet nie wie co się wokół niego dzieje.

Paweł
Paweł
8 miesięcy temu
Reply to  Ela

W odpowiedzi na powyższy wpis informuję że nie odnajduję w takim działaniu pielęgnacji drzew. Ścięcie wierzchołków bez formowania korony jest jego niszczeniem i nawet troska o bezpieczeństwo nie upoważnia do takich działań. Jeśli wysokość drzew było zagrożeniem to należało zrobić to w sposób profesjonalny i estetyczny. Czy tak było oceni powołany do tego organ. Jeśli chodzi o ocenę mojej aktywności w sprawach lokalnych i ekologicznych, myślę że ocenia Pani sytuacje bez odpowiedniego przygotowania.

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu

Przepisy chyba zna Spółdzielnia Mieszkaniowa biorąc się do przycinania drzew. Wyjdzie z oględzin, że korony zostały przycięte w procencie mniejszym niż 30. Aktualizacja nie wniesie nic do sprawy. Ptaków nikt się nie będzie pytał czy nadal będą mieszkańcami drzew.

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu

Czy brzydkie? Można przyciąć tak, że będą ładne. Lepiej przyciąć niż wyciąć jeśli takie drzewo narobi szkody podczas wichury.